22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

درود به شما

در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا، افتادن روکش جزو اورژانس های دندانپزشکی نیست، اما با توجه به شرایط برای چسباندن موقتی روکش دندان خود میتوانید اول داخل روکش و دندان پایه خود را کامل تمیز کنید و بعد ازچسب های مخصوص دست دندان (چسب دنچر) برای چسباندن موقت روکش خود استفاده کنید. به هیچ عنوان،استفاده از چسب های صنعتی برای این کار توصیه نمی شود.

تهیه چسب دست دندان هم از بعضی داروخانه ها امکانپذیر هست.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

با توجه به اینکه دندان شما را از نزدیک ندیده ام، نمی توانم نظر قاطعی در مورد وخامت اوضاع دندان شما بدهم.اما توجه به یک نکته ضروریست؛ در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا، درمان دندان شما جزو پروتکل های اورژانس محسوب نمی شود. بنابراین در صورت مراجعه هم بعید به نظر میرسد درمان خاصی برای شما انجام بگیرد.

اما در مجموع با شرایطی که توضیح میدهید، اول باید ببینیم که کدام دندان شما درگیر هست؟ بعد بررسی کنیم بافت سالم باقیمانده دندان شما چقدر هست؟ سوم فاصله لبه سالم دندان تا استخوان دور دندان چقدر هست؟ آیا عصب کشی دندان شما کاملا اصولی انجام شده است؟ و اگر همه این شرایط، خوب باشد، احتمالا دندانتان را روکش کنیم.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

سلام به شما

همیشه در پاسخ به این سوال مراجعینم، میگویم که دندانی که خداوند به ما هدیه داده است را ما نتوانستیم تا ابد حفظ کنیم، چطور توقع داریم دندانی که بعد از طی یک فرآیند سنگین درمانی به کلی ضعیف شده است و ما تلاش کرده ایم که دندان را چند سال بیشتر برای شما حفظ کنیم،میتوان قول داد که تا ابد میماند؟

شاید بهتر باشد در اینجا و در پاسخ به این سوال بگویم که چه کنیم تا روکش دندانمان سالهای بیشتری برای ما کار کند؟(چطور عمر روکش دندانم را افزایش بدهم؟)

1. نکته مهم انتخاب یک دندانپزشک خوب و حاذق در زمینه درمان های پروتزی و من جمله روکش دندان هست. روکش دندان برای ساخته شدن نیازمند رعایت نکات بسیار ریزی در نوع تراش دندان برای روکش و قالبگیری و از آن مهم تر داشتن یک لابراتوار توانمند برای ساختن یک روکش با حداکثر تطابق هست.

2. نکته مهم دیگر برای داشتن یک روکش دندان با عمر طولانی(روکش دندان همیشگی)، میزان مراقبت ما از روکش دندانمان هست. کشیدن نخ دندان به صورت مرتب و در صورت نیاز استفاده از مسواک های بین دندان و یا واترجت بسیار در نگهداری طولانی مدت روکش دندان شما موثر است.

3. چکاپ سالانه دندانهای روکش شده خود را فراموش نکنیم. این بررسی سالانه جز از طریق بررسی کلینیکی و بررسی عکس بایت وینگ دندان شما امکان پذیر نیست.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

بله امکان تصحیح اکلوژن شما، کوتاه کردن دندانها و اصلاح دقیق اکلوژن شما بعد از سمان کردن لمینت ها و یا روکش های سرامیکی و یا هر نوع دیگری از روکش های دندانی وجود دارد. بنابراین قطعا دندانپزشک شما این کار را انجام خواهتد داد.

ارادتمند

دکتر سپهریان

درود به شما

دوست خوبم! اصولا مشکل ما برای عوض کردن روکش دندان های قدیمی، این نیست که روکش خراب شده است. مشکل معمولا عدم تطابق روکش قبلی به دلیل پوسیدگی دندان زیرین هست. باید دندان پایه روکش شما از جهت سلامت چک شود اگر آن دندان سالم باشد، میتوان روکش قدیمی مربوط به خود دندان شما را مجددا سمان کرد. در غیر این صورت پس از اصلاح شرایط دندان زیرین مجددا قالبگیری میکنیم و روکش جدید برای دندان های شما میسازیم.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

سلام به شما

گاهی اگر روکش دندان به هر دلیلی بشکند و به خصوص در مواردی که بریج هست به چند نکته باید برای ترمیم آن دقت کنیم.

1. طول عمر روکش در دهان شما چقدر است؟

اگر بیش از یکسال در دهان شما بوده است، احتمال ترمیم ضعیف تر هست.

2. چینی روی روکش از چه قسمتی شکسته باشد؟

قسمتی که زیر آن هنوز چینی هست راحت تر میتوان ترمیم کرد تا قسمت هایی که به فلز رسیده.

3. کدام بخش روکش شکسته است؟

معمولا شکستن روکش در ناحیه سطح جونده، ترمیم را هم راحت تر میشکاند.

ولی به هر حال ترمیم روکش شکسته با کامپوزیت تا حدودی امکان پذیر هست.اما قطعه باقیمانده روکش را نمیشود دوباره چسباند. اما به صورت موقت و معمولا نهایتا شما باید روکش دندان خود را عوض کنید.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

اصولا دندان جلویی بچه ها بین 6 تا ده سالگی از دندان شیری تبدیل به دندان دایمی میشود و معمولا در این سن دندانها دایمی هستند. باید دقت کنید که اگر دندان کودک شما دایمی هست، حتما نسبت به درمان آن اقدام کنید.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما.

به احتمال زیاد روکش دندان شما از جنس سرامیک های شفاف مثل لیتیوم دی سیلیکات ساخته شده و رنگ رو از پش نمایش میدهد. برای چسباندن روکش های سرامیکی اینچنینی (مثل روکش های  آی پی اس و یا ایمکس )معمولا از سمان های رزینی که رنگ بندی دارند استفاده میشود. 

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

سلام به شما

دوست عزیز! اگر درد لثه شما بعد از یکهفته از روکش دندان کمتر نشده، باید مجددا دندانپزشکتان رابیینید. 

ما همیشه کمی درد و عدم احساس راحتی رو بعد از انجام روکش دندان بخصوص در مواردی که تراش ما زیرلثه هست انتظار داریم، اما اگر این مقدار درد شدید باشد یا تورم و یا خونریزی را منجر شود، بدون تردید یا مقداری سمان زیر لثه باقی مانده و یا تجاوز به عرض بیولوژیک لثه شده است که خوب مبحثی هست تخصصی و در قالب بحث ما نمیگنجد. بهرحال پیشنهاد ما مراجعه مجدد به دندانپزشکتان و مطرح کردن مشکل ایجاد شده با ایشان هست.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

  •