22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

سلام به شما

سمان دندان برای هر دندان با شرایط ویژه آن متفاوت است. ضمن اینکه خرید یک سمان دندانپزشکی به راحتی یک میلیون تومان هزینه دارد و چسباندن روکش دندان شما حداکثر 100 تا 200 هزار تومان هزینه دارد. از طرفی هر کدام از این سمان ها لم مخصوص به خود را برای چسباندن روکش دندان دارند. بنابراین در هر صورت چسباندن روکش کار شما در منزل نیست.

ارادتمند

دکتر سپهریان

دندانپزشکی دنتیما

سلام به شما

دوست عزیز! اگر زمان زیادی از تخریب تاج دندان شما گذشته، بعید به نظر میرسد که بشود با کامپوزیت برای شما کاری کرد. برای آشنایی با انواع لمینت دندان و موارد استفاده از آن شما را به خواندن مقاله لمینت دندان در همین سایت دعوت میکنم. اما ممکن است با توجه به میزان بافت باقیمانده دندان شما، بشود با کمک پست و کور(post & core) و روکش دندان (dental crown) دندان شما را بازسازی کرد. و در غیر این صورت هم که باید به کشیدن دندان و ایمپلنت دندان رو بیاورید.

ارادتمند 

دکتر سپهریان 

دندانپزشکی دنتیما

درود به شما

بله. با چسب دندان مصنوعی بصورت موقت میتوانید بصورت موقت روکش دندان تان را بچسبانید.

ارادتمند 

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا، افتادن روکش جزو اورژانس های دندانپزشکی نیست، اما با توجه به شرایط برای چسباندن موقتی روکش دندان خود میتوانید اول داخل روکش و دندان پایه خود را کامل تمیز کنید و بعد ازچسب های مخصوص دست دندان (چسب دنچر) برای چسباندن موقت روکش خود استفاده کنید. به هیچ عنوان،استفاده از چسب های صنعتی برای این کار توصیه نمی شود.

تهیه چسب دست دندان هم از بعضی داروخانه ها امکانپذیر هست.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

با توجه به اینکه دندان شما را از نزدیک ندیده ام، نمی توانم نظر قاطعی در مورد وخامت اوضاع دندان شما بدهم.اما توجه به یک نکته ضروریست؛ در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا، درمان دندان شما جزو پروتکل های اورژانس محسوب نمی شود. بنابراین در صورت مراجعه هم بعید به نظر میرسد درمان خاصی برای شما انجام بگیرد.

اما در مجموع با شرایطی که توضیح میدهید، اول باید ببینیم که کدام دندان شما درگیر هست؟ بعد بررسی کنیم بافت سالم باقیمانده دندان شما چقدر هست؟ سوم فاصله لبه سالم دندان تا استخوان دور دندان چقدر هست؟ آیا عصب کشی دندان شما کاملا اصولی انجام شده است؟ و اگر همه این شرایط، خوب باشد، احتمالا دندانتان را روکش کنیم.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

سلام به شما

همیشه در پاسخ به این سوال مراجعینم، میگویم که دندانی که خداوند به ما هدیه داده است را ما نتوانستیم تا ابد حفظ کنیم، چطور توقع داریم دندانی که بعد از طی یک فرآیند سنگین درمانی به کلی ضعیف شده است و ما تلاش کرده ایم که دندان را چند سال بیشتر برای شما حفظ کنیم،میتوان قول داد که تا ابد میماند؟

شاید بهتر باشد در اینجا و در پاسخ به این سوال بگویم که چه کنیم تا روکش دندانمان سالهای بیشتری برای ما کار کند؟(چطور عمر روکش دندانم را افزایش بدهم؟)

1. نکته مهم انتخاب یک دندانپزشک خوب و حاذق در زمینه درمان های پروتزی و من جمله روکش دندان هست. روکش دندان برای ساخته شدن نیازمند رعایت نکات بسیار ریزی در نوع تراش دندان برای روکش و قالبگیری و از آن مهم تر داشتن یک لابراتوار توانمند برای ساختن یک روکش با حداکثر تطابق هست.

2. نکته مهم دیگر برای داشتن یک روکش دندان با عمر طولانی(روکش دندان همیشگی)، میزان مراقبت ما از روکش دندانمان هست. کشیدن نخ دندان به صورت مرتب و در صورت نیاز استفاده از مسواک های بین دندان و یا واترجت بسیار در نگهداری طولانی مدت روکش دندان شما موثر است.

3. چکاپ سالانه دندانهای روکش شده خود را فراموش نکنیم. این بررسی سالانه جز از طریق بررسی کلینیکی و بررسی عکس بایت وینگ دندان شما امکان پذیر نیست.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

بله امکان تصحیح اکلوژن شما، کوتاه کردن دندانها و اصلاح دقیق اکلوژن شما بعد از سمان کردن لمینت ها و یا روکش های سرامیکی و یا هر نوع دیگری از روکش های دندانی وجود دارد. بنابراین قطعا دندانپزشک شما این کار را انجام خواهتد داد.

ارادتمند

دکتر سپهریان

درود به شما

دوست خوبم! اصولا مشکل ما برای عوض کردن روکش دندان های قدیمی، این نیست که روکش خراب شده است. مشکل معمولا عدم تطابق روکش قبلی به دلیل پوسیدگی دندان زیرین هست. باید دندان پایه روکش شما از جهت سلامت چک شود اگر آن دندان سالم باشد، میتوان روکش قدیمی مربوط به خود دندان شما را مجددا سمان کرد. در غیر این صورت پس از اصلاح شرایط دندان زیرین مجددا قالبگیری میکنیم و روکش جدید برای دندان های شما میسازیم.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

سلام به شما

گاهی اگر روکش دندان به هر دلیلی بشکند و به خصوص در مواردی که بریج هست به چند نکته باید برای ترمیم آن دقت کنیم.

1. طول عمر روکش در دهان شما چقدر است؟

اگر بیش از یکسال در دهان شما بوده است، احتمال ترمیم ضعیف تر هست.

2. چینی روی روکش از چه قسمتی شکسته باشد؟

قسمتی که زیر آن هنوز چینی هست راحت تر میتوان ترمیم کرد تا قسمت هایی که به فلز رسیده.

3. کدام بخش روکش شکسته است؟

معمولا شکستن روکش در ناحیه سطح جونده، ترمیم را هم راحت تر میشکاند.

ولی به هر حال ترمیم روکش شکسته با کامپوزیت تا حدودی امکان پذیر هست.اما قطعه باقیمانده روکش را نمیشود دوباره چسباند. اما به صورت موقت و معمولا نهایتا شما باید روکش دندان خود را عوض کنید.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

  •