22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

درود به شما.

در وهله اول هیچ درمانی صد در صد نیست. اما بهرحال دو احتمال وجود داره برای عود کیست لثه:

۱. دندان مورد نظر به درمان اپیکو جواب نداده.

۲. دندان کناری هم درگیر شده.

بهرحال باید به جراحتان که شرایط قبل و بعد از جراحی اپیکو دندان شما را میدانند مراجعه کنید. 

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

 

سلام به شما

قاعدتا اگر بعد از پرکردن دندان اولین نشانه های درد شدید که بابت آن دارویی مثل مسکن مصرف میکنیم حاصل شود، باید بلافاصله اقدام به عصب کشی دندان (درمان ریشه دندان) شود. چرا که دندان ملتهب شده و دیگر توانایی دفاع از خود را در برابر محرکهای التهابی ندارد. و در بعضی موارد مثل مورد شما درد شدید و در نهایت آبسه حاد ایجاد میکند. در موارد دیگر بعد از مدتی درد آرام میشود و دندان نکروز (عفونی ) میشود. 

هر چند در آبسه حاد، بی حس شدن بیمارمان سخت تر هست اما معمولا پاسخ به درمان ریشه دندان (عصب کشی دندان) در این موارد پروگنوز بسیار بهتری دارد.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان 

درود به شما.

علل درد دندان به ظاهر سالم

۱.در اون ناحیه یک پوسیدگی بین دندانی وسیع دارید که هنوز ساختار رویی دندان بهم نریخته است.

۲. حساسیت دندانی ناشی از تحلیل لثه

۳. پوسیدگی در یکی دیگر از دندانهای موجود در نیمه ای از صورت که درد دندان حس میشود.

درمان : مراجعه به دندانپزشک. تهیه رادیوگرافی های لازم و انجام درمان پیشنهادی دندانپزشک حاذق و مطلع

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

البته منظور دندانپزشک شما از کیست، به احتمال قوی یک ضایعه بوده است که ممکنه کیست عفونی و یا هزار و یک ضایعه دیگه باشه. اما باید بررسی کرد که علت تشکیل ضایعه انتهای ریشه دندان شما چه بوده است؟ آیا دندان با وجود این ضایعه هنوز زنده (وایتال) هست یا نه؟ شرایط لثه حول دندان به چه شکل هست و بعد تصمیم به درمان دندان و یا جراحی و بررسی نوع ضایعه بگیریم.

ارادتمند 

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

دوست عزیز، آن چه که ما به آن عفونت دندان میگیم، با آنچه که شما از آن با عنوان عفونت دندان یاد میکنید، متفاوت است. اگر دندان شما صرفا درد میکند، ممکن است التهاب زیاد داشته باشد. اما اگر ورمی داریم که صورت را در بر گرفته است و شما چهار علامت مهم عفونت : ورم، قرمزی، گرما و درد را هم زمان دارید ( البته بحث ما عفونت های حاد دندان هست که ممکن است در همون جلسه نشود برای بیمار درمان انجام داد.) دهانتان به سختی باز میشود و یا علایمی از این دست دارید، اولا باید در اسرع وقت به دندانپزشکتان مراجعه کنید. در بسیاری موارد کیس هایی از این دست را به بیمارستان ها ارجاع میدهیم. اما اگر آنچه که شما را بر آن داشته که آنتی بیوتیک مصرف کنید، دندان درد شدید بوده، ممانعتی برای انجام درمان دندانپزشکی نداریم. ممکن است دندان شما کمی سخت تر یا دیرتر بی حس شود. اما به هر حال تا درمان دندانپزشکی را شروع نکنید دارو درمانی صرف کمکی به شما نمیکند. 

اصولا در دندانپزشکی هرگز و هرگز دارو درمانی تنها کمکی به درمان عفونت نمی کند. همیشه به خاطر داشته باشید که باید درمان دندانتان را شروع کنید و بعد تدر صورت صلاحدید دندانپزشکتان، دارو درمانی را شروع کنید.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

البته که پاسخ درست و راهنمایی دقیق شما، بدون معاینه کلینیکی و رادیوگرافیکی میسر نیست . اما علایمی که گزارش میکنید، شبیه به آبسه لثه ای هست. راه درمانش هم جراحی صرف نیست. احتمالا حول دندانتان فضای باز برای گیر غذایی دارید که باید با اصلاح ترمیم دندان بسته شود.بهرحال جهت راهنمایی صحیح تر، خوشحال میشوم شما رو از نزدیک ببینم و طرح درمان صحیح تر و دقیق تر رو بعد از بررسی کلینیکی و رادیوگرافیکی خدمتتون اعلام کنم.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

دوست خوبم! قاعدتا هیچ کس بهتر از دندانپزشک شما نمی داند که چه اتفاقی حین درمان افتاده است. بنابراین بهترین راه مراجعه به خودشون هست. اما قاعدتا باید کانال دندان شما خالی شود، تا در صورت امکان ، عفونت از خود کانال خارج شود. 

گاهی تورم صورت بعد از عصب کشی ناشی از فرایندیست که ما از آن بعنوان flare up بعد از درمان اندو (عصب کشی ) یاد می کنیم. این فرایند ناشی از عفونت دندان و ... نیست. علل آن ناشناخته است و در بسیاری موارد درمان خاصی نمی خواهد. البته در مورد شما باتوجه به اینکه میفرماییید که دندانتان عفونی هم بوده، شک به وجود کانال اضافه و یا باقی ماندن میکروارگانیسم های عفونی در کانال بسیار بیشتر است. 

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

دوست گرامی؛ درد دندانی که شما توصیف میکنید را ما به اصطلاح "پالپیت برگشت ناپذیر " یا به عبارتی التهاب برگشت ناپذیر عصب دندان مینامیم. و تنها راه درمان آن عصب کشی است. 

اگر دندانتان را با این درد رها کنید، بعد از مدتی دندان نکروز میشود و به اصطلاح ریشه دندانتان عفونی میشود. هر چند به ظاهر دندانتان بدون درد خواهد بود، اما عملا یک فعالیت باکتریایی مثبت در بدنتان شکل میگیرد...

ارادتمند 

دکتر بهاره سپهریان

سلام به شما دوست گرامی.

به طور نرمال حساسیت دندانی به سرما و گرما یعد از عصب کشی دندانی تمام میشود. اما در مورد شما که حساسیت بعد از یکسال ایجاد شده ، باید عکس قبل از درمان و بعد از درمان شما را دید تا اظهار نظر راجع به علت مشکل شما را به صورت قطعی تری بیان کنیم.

اما  از شایعترین علل در ایجاد درد بعد از درمان ریشه ( عصب کشی ) آن هم با فاصله یکسال میتواند گزینه های زیر باشد:

۱. در آناتومی دندان ، کانالهای ریزی با عنوان کانالهای فرعی وجود دارد که ممکن است در حین پاکسازی کانال دندان ، کاملا تمیز نشوند. 

۲. وجود ترک و یا شکستگی در ریشه دندان عصب کشی شده

۳. اگر دندان عفونی بوده، عفونت آن بعد از عصب کشی بهبود نیافته و بسیاری موارد دیگر از این دست. 

بهرحال مطمینا دندانپزشک شما تلاش خود را برای نگهداری دندانتان انجام داده اند‌ . اما در حال حاضر شخصا در مکان قضاوت درستی درمان شما نیستم.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

  •