22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

سلام به شما

اصولا یکی از اتفاقاتی که برای دندانهایی که درمان ریشه(عصب کشی) میشوند، می افتد، تغییر رنگ است. 

علل تغییر رنگ در دندان عصب کشی شده:

 1. باقی ماندن بافت عصب در بخش تاجی دندان
 2. خونریزی از پالپ دندان حین درمان ریشه
 3. اثر مواد پرکننده کانال
 4. جیوه موجود در آمالگام(ماده پرکننده دندان فلزی) که در بافت دندان نفوذ میکند.
 5. خشک شدن بافت دندان بعلت کاهش آبرسانی و مواد مغذی به دندان

درمان بدرنگی دندان عصب کشی شده:

معمولا بهترین درمان، در این موارد، استفاده از روکش دندان است.

اما بازهم تا از نزدیک شرایط دندان شما را بررسی نکنم، نمیتوانم درمان قطعی و صد درصد شما را اعلام کنم. خوشحال میشویم شما را از نزدیک ببینیم و با هم به بهترین طرح درمان برسیم.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

سلام به شما

در مورد شما، مشکل بلند بودن پرکردگی و یا پانسمان دندان شماست که باید به دندانپزشکتان مراجعه بفرمایید تا کمی پر کردگی دندان را برایتان اصلاح کنند.

اما در کل به برشمردن علل درد بعد از عصب کشی دندان میپردازم:

 1. در حین پاکسازی ریشه دندان در حین درمان ریشه، گاهی ممکن است، دبری های دیواره کانال و یا شوینده های مورد استفاده و... از انتهای ریشه خارج شود، که باعث واکنش التهابی انتهای ریشه و نمایش درد بعد از عصب کشی دندان میشود. 
 2. در حین پر کردن ریشه دندان ممکن است مواد پرکردگی ریشه از انتهای کانال ریشه خارج شود و باز هم منجربه درد التهابی انتهای ریشه دندان شود.
 3. ممکن است پانسمان دندان و یا پر کردگی تاج دندان شما بلند باشد و منجر به درد حین بستن دندان ها روی هم شود.
 4. علل غیر شایعی مثل پیدا نکردن یکی از کانال های دندان و یا ترک عمودی ریشه و ... هم میتواند وجود داشته باشد.

راه درمان درد بعد از عصب کشی دندان:

 • مسکن های ضد التهاب مثل ژلوفن و ایبوپروفن
 • مراجعه به دندانپزشک برای کوتاه کردن ترمیم 
 • اگر بیش از دو تا سه هفته درد شما طول کشید و روند آن کاهشی نشد، حتما برای بررسی بیشتر باید به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

برای اطلاع از روند درمان ریشه دندان و مراقبت های بعد از آن به پیج عصب کشی دندان به قلم دکتر بهاره سپهریان مراجعه کنید.

ارادتمند

دکتر سپهریان

دندانپزشکی دنتیما

سلام به شما

دوست گرامی 

به جز مراجعه به دندانپزشکی و بررسی و برطرف کردن علت آن و به احتمال قوی عصب کشی این دندان چه پیشنهادی میتوانم به شما کنم؟

دکتر سپهریان

درود به شما

اصولا وقتی دندان درمان ریشه میشود، باید خیلی زود تاج دندان را پر کرد و یا اگر قرار به روکش باشد، باید سریع شروع به درمان کرد و اصولا متخصصین درمان ریشه حتی معتقدند هر چه زودتر دندان ترمیم شود. علت این عجله چند مورد است:

1. دندانی که عصب کشی میشود، معمولا بافت زیادی را از دست داده و بسیار مستعد به شکستن است.

2.پانسمان برای جلوگیری از ریزنشت درمان مناسبی نیست و میتواند به مرور زمان منجر به نفوذ مجدد عفونت ها از داخل محیط دهان به ریشه دندان شوند.

علت درد شدید دو هفته اخیر شما را باید با توجه به نوع عصب کشی و وضعیت کنونی تاج دندان شما گفت. ممکن هست سری دوم که برای شما پانسمان گذاشته شده، پانسمان بلند باشد و یا فشار زیاد به دندان شما وارد شده و با توجه به اینکه حفاظی نداشته شکسته باشد. بهرحال بدون اطلاع از شرایط قبلی دندان شما نمیتوانم درمورد وضعیت کنونی آن اظهار نظر کنم. 

امیدوارم به زودی از شرایط اپیدمی کرونا خارج شویم تا بتوانم شما را از نزدیک ببینم و با هم به بهترین درمان برای شرایط کنونی شما دست پیدا کنیم.

رادتمند 

دکتر بهاره سپهریان

دندانپزشکی دنتیما

درود به شما.

در وهله اول هیچ درمانی صد در صد نیست. اما بهرحال دو احتمال وجود داره برای عود کیست لثه:

۱. دندان مورد نظر به درمان اپیکو جواب نداده.

۲. دندان کناری هم درگیر شده.

بهرحال باید به جراحتان که شرایط قبل و بعد از جراحی اپیکو دندان شما را میدانند مراجعه کنید. 

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

 

سلام به شما

قاعدتا اگر بعد از پرکردن دندان اولین نشانه های درد شدید که بابت آن دارویی مثل مسکن مصرف میکنیم حاصل شود، باید بلافاصله اقدام به عصب کشی دندان (درمان ریشه دندان) شود. چرا که دندان ملتهب شده و دیگر توانایی دفاع از خود را در برابر محرکهای التهابی ندارد. و در بعضی موارد مثل مورد شما درد شدید و در نهایت آبسه حاد ایجاد میکند. در موارد دیگر بعد از مدتی درد آرام میشود و دندان نکروز (عفونی ) میشود. 

هر چند در آبسه حاد، بی حس شدن بیمارمان سخت تر هست اما معمولا پاسخ به درمان ریشه دندان (عصب کشی دندان) در این موارد پروگنوز بسیار بهتری دارد.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان 

درود به شما.

علل درد دندان به ظاهر سالم

۱.در اون ناحیه یک پوسیدگی بین دندانی وسیع دارید که هنوز ساختار رویی دندان بهم نریخته است.

۲. حساسیت دندانی ناشی از تحلیل لثه

۳. پوسیدگی در یکی دیگر از دندانهای موجود در نیمه ای از صورت که درد دندان حس میشود.

درمان : مراجعه به دندانپزشک. تهیه رادیوگرافی های لازم و انجام درمان پیشنهادی دندانپزشک حاذق و مطلع

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

البته منظور دندانپزشک شما از کیست، به احتمال قوی یک ضایعه بوده است که ممکنه کیست عفونی و یا هزار و یک ضایعه دیگه باشه. اما باید بررسی کرد که علت تشکیل ضایعه انتهای ریشه دندان شما چه بوده است؟ آیا دندان با وجود این ضایعه هنوز زنده (وایتال) هست یا نه؟ شرایط لثه حول دندان به چه شکل هست و بعد تصمیم به درمان دندان و یا جراحی و بررسی نوع ضایعه بگیریم.

ارادتمند 

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

دوست عزیز، آن چه که ما به آن عفونت دندان میگیم، با آنچه که شما از آن با عنوان عفونت دندان یاد میکنید، متفاوت است. اگر دندان شما صرفا درد میکند، ممکن است التهاب زیاد داشته باشد. اما اگر ورمی داریم که صورت را در بر گرفته است و شما چهار علامت مهم عفونت : ورم، قرمزی، گرما و درد را هم زمان دارید ( البته بحث ما عفونت های حاد دندان هست که ممکن است در همون جلسه نشود برای بیمار درمان انجام داد.) دهانتان به سختی باز میشود و یا علایمی از این دست دارید، اولا باید در اسرع وقت به دندانپزشکتان مراجعه کنید. در بسیاری موارد کیس هایی از این دست را به بیمارستان ها ارجاع میدهیم. اما اگر آنچه که شما را بر آن داشته که آنتی بیوتیک مصرف کنید، دندان درد شدید بوده، ممانعتی برای انجام درمان دندانپزشکی نداریم. ممکن است دندان شما کمی سخت تر یا دیرتر بی حس شود. اما به هر حال تا درمان دندانپزشکی را شروع نکنید دارو درمانی صرف کمکی به شما نمیکند. 

اصولا در دندانپزشکی هرگز و هرگز دارو درمانی تنها کمکی به درمان عفونت نمی کند. همیشه به خاطر داشته باشید که باید درمان دندانتان را شروع کنید و بعد تدر صورت صلاحدید دندانپزشکتان، دارو درمانی را شروع کنید.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

البته که پاسخ درست و راهنمایی دقیق شما، بدون معاینه کلینیکی و رادیوگرافیکی میسر نیست . اما علایمی که گزارش میکنید، شبیه به آبسه لثه ای هست. راه درمانش هم جراحی صرف نیست. احتمالا حول دندانتان فضای باز برای گیر غذایی دارید که باید با اصلاح ترمیم دندان بسته شود.بهرحال جهت راهنمایی صحیح تر، خوشحال میشوم شما رو از نزدیک ببینم و طرح درمان صحیح تر و دقیق تر رو بعد از بررسی کلینیکی و رادیوگرافیکی خدمتتون اعلام کنم.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

 •