22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

نویسنده : دکتر بهاره سپهریان

از سوالات رایجی که از ما و از کادر درمانی دندانپزشکی مرتبا پرسیده میشود اینهاست؟

 1. دهانشویه خوبه استفاده بشه یا نه؟
 2. چه دهانشویه ای استفاده کنم؟
 3. میشه به جای مسواک، دهانشویه استفاده کنم؟
 4. میتونم روزانه دهانشویه استفاده کنم؟
 5. عوارض جانبی استفاده از دهانشویه ها چی هست؟

انواع دهانشویه

اول میرم سراغ اینکه دهانشویه ها، انواع گوناگونی دارند:

 1. دهانشویه های آنتی سپتیک (ضدعفونی کننده): مثل دهانشویه های کلرهگزدین و دهانشویه لیسترین که بهترین ماده موثره آنها الکل هست. درواقع اتانول موجود در این دهانشویه ها برای باکتریها توکسیک هستند.
 2. دهانشویه های کنترل کننده پلاک
 3. دهانشویه های پیشگیری کننده

از طرفی دهانشویه ها یک ماده ای دارند که معمولا مواد موثره اونها در اون ماده حل شده. در بسیاری موارد به ویژه دهانشویه هایی که تجویز درمانی دارند، این ماده حلال، الکل هست. به این دهانشویه ها میگیم دهانشویه با بیس الکلی. علت استفاده از الکل این هست که جذب در لثه و مخاط دهان رو بالا میبرد و اثرگذاریشان بیشتر هست. پس اگر بعد از این برای خرید دهانشویه مراجعه کردید، حتما مواد تشکیل دهنده اون رو بخونید، اگردهانشویه ای بیس الکلی داشته باشه ، هرگز وهرگز نباید بدون تجویز دندانپزشک و یا به مدت طولانی استفاده بشه. مثل دهانشویه کلرهگزدین که دهانشویه محبوب دندانپزشک هاست. چرا که الکل میتواند محیط دهان را خشک کند و زمینه ای برای بوی بد دهان ایجاد کند، از طرفی مصرف طولانی مدت آن میتواند منجربه واکنش های سرطانزا شود.

مزایا و فواید دهانشویه

دوم اینکه مزایا و فواید دهانشویه چی هست؟

 1. جلوگیری از بوی بد دهان
 2. جلوگیری از تشکیل پلاک دندانی، اگر از دهانشویه های ضد پلاک دندان استفاده شود.
 3. جلوگیری از تشکیل پوسیدگی، اگر از دهانشویه های فلوراید دار طبق تجویز دندانپزشک استفاده شود.

انتخاب بهترین دهانشویه

سوم اینکه بهترین دهانشویه کدام است؟

دهانشویه موردنیاز شما را باید دندانپزشکتان مشخص کند. دهانشویه های فلوراید دار معمولا برای کسانی که میزان پوسیدگی بالایی دارند، پیشنهاد میشود. که معمولا دو نوع دارند. با مصرف روزانه و یا با نصرف هفتگی (مثل دهانشویه هایی که در مدارس تجویز میشدند.)استفاده خودسرانه و بدون تجویز این دهانشویه ها میتواند اثرات سمی داشته باشد. امروزه به این نتیجه رسیده اند که بهترین شیوه استفاده از فلوراید، افزودن مقدار مجاز آن به آب خوراکی شهری هست.

دهانشویه های درمانی مثل کلرهگزدین و لیسترین و ... را هم که تنها با تجویز پزشکتان استفاده کنید.

استفاده مداوم از این دهانشویه ها و دهانشویه های ضدعفونی کننده میتواند باکتریهای مفید دهان را هم از بین ببرد و منجر به قارچ در دهان بشود.

اگر تصمیم به استفاده از دهانشویه های غیر درمانی مثل دهانشویه های ضدپلاک دندان گرفتید، حتما به محتویات آن توجه کنید و باز هم توصیه میکنم از مصرف طولانی مدت آن بپرهیزید.

استفاده روزانه از دهانشویه

چهارم اینکه آیا باید روزانه دهانشویه استفاده کنم؟

شاید مجموعه استفاده از مسواک و نخ دندان و گاهی دهانشویه با آب نمک ولرم بسیار رقیق، بهترین پیشنهاد ما برای رعایت بهداشت توسط شما باشد.

دهانشویه به جای مسواک؟

پنجم اینکه آیا میشه به جای مسواک از دهانشویه استفاده کنم؟

نه دوستان. استفاده از دهانشویه ها قبل از زدن مسواک و کشیدن نخ دندان، میتواند باعث واکنش مواد غذایی با دهانشویه شده و محیط دهان را اسیدی کند و فرآیند پوسیدگی را تشدید کند. ضمن اینکه پلاک و مواد غذایی رو از محیط دهان پاک نمیکنه...

چگونه از دهانشویه استفاده کنم؟

ابتدا مسواک و نخ دندان را استفاده کرده و با فاصله نیم ساعت از آن دهانشویه را ۲۰ ثانیه در محیط دهان نگه دارید و سپس دهان خود را خالی کنید و تا یکساعت بعد از آن چیزی میل نکنید.

پرسش و پاسخ های مرتبط

 

مقالات مرتبط