22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

چرا دندانم به شیرینی حساس شده؟ آیا پر کردن دندان با کامپوزیت باعث میشود دندان زودتر بپوسد؟

با سلام دندان 5 و 6 من بعضی وقتها درد میگیر مخصوصا وقتی شیرینی میخورم به شدت ردر میگیرد دکتر گفت مشکلی نداره ولی من هنوز هم دندان درد دارمآیا نیاز به درمان ریشه دارد؟ سوال دیگرم این است که من دندانهای خود را با کامپوزیت پر کردم ولی هر دفه پوسیدگی دارن آیا پر کردگی ها را باید خالی کنم و با آمالگام پر شود؟ چون یکی از دندانهای من در بچگی با آمالگام پرشده و هنوز پوسیده نشده ممنون میشم جواب بدین تا برای دندان درد چکار کنم؟

درود بر شما

اصولا حساسیت دندان به شیرینی نشاندهنده این است که در نقطه ای از دندان عاج باز وجود دارد. در4 حالت روی عاج دندانها باز میشود:

1. دندان شما پوسیده است و مینای روی آن از بین رفته است.

2. بر اثر ضربه و ... مینای روی دندان پریده است.

3. به دلیل تحلیل لثه ، بخشی از ریشه که در استخوان بوده به محیط دهان اکسپوز شده که معمولا حساسیتهای دندانی شدیدی را باعث میشود.

4. زیر پر کردگی قدیمی شما ، پوسیدگی جدیدی ایجاد شده است.

در پاسخ به سوال دوم شما باید بگویم که اصولا با تعویض کلیه ترمیمها چه از آمالگام به کامپوزیت و چه بالعکس چندان موافق نیستم. اما در مجموع اینکه ترمیم قدیمی شما تابه حال مشکلی پیدا نکرده به این معنا نیست که چون آمالگام بوده به این شکل است و اگر کامپوزیت بود شرایط متفاوتی پیدا میکرد. معمولا عمق و وسعت یک ترمیم هم در ماندگاری ان تاثیر میگذارد. اصولا موافق نیستم که همه دندانها را با کامپوزیت یا آمالگام پر کنیم. بلکه هر کدام از این ترمیمها جایگاه و شرایط خود را دارند که توصیه میکنم انتخاب درمان را به عهده دندانپزشکی که به او اعتماد دارید بگذارید.

موفق باشید

دکتر سپهریان

  •