22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

پرزهای بلند روی زبانم ( زبان مودار یا hairy tongue) آزارم میدهد، چه کنم؟

سلام، وقت بخیر 23ساله هستم، انتهای زبانم پرزهای بلندی قرار داره که موجب تغییر بوی دهانم شده چند باری به دکتر مراجعه کردم جرم گیری پوسیدگی دندانم رفع شده و بخاطر پرزهای بلندم تنها پیشنهادی که دادن استفاده از مسواک زبان، البته 3ساله دارم از دهانشویه لیسترین، کلرهگزیدین، پرسیکا استفاده می کنم.خواهش می کنم اگه راه حلی دارید راهنماییم کنید ممنونم ازاطلاعات خوبی که در سایتتون قرار داد.

سلام به شما 

شیمای عزیز! بسیار جوان هستی و خوب است که اول علت زبان مودار را با هم بررسی کنیم

علت hairy tongue:

مهمترین علت زبان مودار( پرزهای بلند چشایی در انتهای زبان) ، بهداشت دهانی ضعیف است. معمولا با رعایت بهداشت و مسواک زدن زبان این مشکل بر طرف میشود. علت دوم استفاده از دخانیات و بویژه سیگار است. از علل دیگر میتوان به استفاده طولانی مدت بعضی داروها مثل آنتی بیوتیک ها و ... اشاره کرد، حتی مصرف بیش از اندازه دهانشویه ها و بویژه کلرهگزدین هم یکی از دلایل این عارضه است.

درمان hairy tongue:

طبعا مهمترین و راحت ترین راه هم مسواک زدن زبان است و اگر به علت ایجاد حالت تهوع حین مسواک زدن زبان رنج میبرید ، از مسواکهای کوچک استفاده کنید و کم کم آن را به عقب هدایت کنید. از طرفی وسایل دیگری در داروخانه ها هست با عنوان زبان پاک کن ( tongue scrspper )  هست که روی زبان را با آن میتوان تقریبا تراشید. پاک کننده های قوی زبان هستند . در نهایت اگر با این درمانها تمیز نشد باید یک متخصص تشخیص بیماریهای دهان، با مداخله جراحی آن را بردارد.

شاد و موفق باشید

دکتر سپهریان

  •