22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

ضایعات طوق دندان

با سلام خدمت شما یک قسمتی از دندان من که عکس ان را نیز برای شما فرستاده ام دچار خوردگی چند میلیمتری شده .... علاوه براین این قسمت، قسمت بالایی همان دندان و همچنین درطرف دیگر دهان دودندان متناظر با این دو که عکس ان را برای شما ارسال کرده ام دچار خوردگی شده است ... خواهشمندم راهنماییم کنید .... علت این امر چیست ؟ تا به حال جرم گیری نکرده ام ..روزی سه الی 4 لیوان چای میخوردم ...مسواک هم بصورت کج میزنم تا لای لثه ها تمیز شوند ولی فکر نمی کنم دلیلش ان باشد ...4 عدد از دندان هایم را هم پر کرده ام ..ولی این دندان ها کاملا سالم هستند ...باتشکر

درود بر شما

دوست گرامی، سایشهای طوق دندان معمولا مولتی فاکتور هستند، یعنی مجموعه استرسها و فشارهایی که به دندانها وارد میشود همراه با اسیدهایی که به صورت اندوژنیک( درون بدن تولید میشوند مثل اسید معده و...) یا اگزوژنیک (خوردن خوراکیها ونوشیدنیهای ترش) وارد دهان میشوند منجر به ایجادشان میشود.

جرمگیری منجربه این سایشها نمیشود اما مسواک زدن محکم وبه ویژه افقی میتواند از علل ایجاد این ضایعات باشد. استفاده از مسواکهای خشن (HARD) هم از علل دیگر ضایعات طوق دندان میباشند. در افرادی که دندان قروچه یا دندان فشاری (سندرم کلنچینگ) دارند نیز این ضایعات دیده میشوند. 

به نظر میرسد مشکل شما دوست عزیز مربوط به مشکلات اکلوژنی (اختلال در بر هم آیی دندانها) و البته عدم رعایت صحیح روش مسواک زدن باشد. 

البته صحت وسقم تشخیصم را فقط با معاینه حضوری میتوانم تایید کنم.

درمان این ضایعات، ترمیم این دندانها با کامپوزیتهای مخصوص این کار میباشد. در واقع مواد رنگ دندانی که صرفا جهت این نوع ترمیمها به بازار آمده اند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که بدلیل استرسهای خمشی که به طوق دندانها وارد میشود ، احتمال افتادن این ترمیم ها وجود دارد.

ارادتمند 

دکتر سپهریان

  •