22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

درود به شما

دوست عزیز برای کوتاه کردن دندانهای نیش خیلی بلند، یکی از راه هایی که ما داریم این است که کمی به اندازه یک میلیمتر دندان را اناملوپلاستی کنیم. 

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

سوال خوبیست. چقدر چای باعث تغییر رنگ کامپوزیت دندان میشود؟

ببینید، اصولا شخصا مراجعینم رو از خوردن و آشامیدن بعد از انواع لمینت کامپوزیتی نهی نمی کنم. مگر در 24 ساعت اول بعد از انجام کامپوزیت ونییر. کامپوزیت ماهیتا بعد از چند سال کمی رنگ پذیری دارد، اما خوردن چای کمرنگ، تاثیر شگرفی در رنگ کامپوزیت شما نمی گذارد. 

در مجموع بعد از انجام لمینت کامپوزیتی انجام نکات زیر میتواند در نگهداری کامپوزیت دندان شما موثر باشد:

 1. خوراکیهای سفت و ترد گاز نزنید.
 2. خوراکیهای با رنگدانه های زیاد و پررنگ کمتر میل کنید.
 3. مسواک زدن و نخ دندان زدن را به دو برابر قبل افزایش دهید.

ارادتمند 

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

سوال خیلی از دوستان هست

ما دو نوع لمینت داریم:

 • مراحل لمینت سرامیکی دندان: دندانپزشک شما بر اساس نوع لمینت و یا رنگ لمینتی که مدنظر دارد، دندان شما را بین 0.3میلیمتر تا 0.5میلیمتر تراش میدهد و سپس از دندانهای شما قالبگیری میشود و به لابراتوار سازنده لمینت دندان ارسال میشود. بعد از یک تا دو هفته لمینت ها برای چسباند به دندانهای شما به مطب ارسال میشود.

لمینت سرامیکی

 • مراحل لمینت کامپوزیتی دندان: دندانپزشک شما در مطب و در یک جلسه با کمک سیستم باندینگ، کامپوزیت دندان روی دندانهای شما قرار داده میشود و فرم داده میشود.

لمینت کامپوزیتی

برای اطلاعات بیشتر شما را به خواندن مطالبی که در این سایت با عنوان لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و طراحی لبخند وجود دارد دعوت میکنم.

 

ارادتمند دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

عزیزم! گمان کنم باید برای شما توضیح بدهم که چه کسانی کاندید مناسبی برای لمینت دندان هستند؟

لمینت دندان برای کسانی خوب هست که بهم ریختگی های کم دندانی و یا دندانهای بدرنگ دارند. در سن شما محدودیتی برای انجام لمینت نیست. اما توصیه میکنم که برای لمینت دندان تا حداقل 20 سالگی صبر کنید.

برای اینکه دقیق بدانید که چه نقایص دندانی با لمینت دندان برطرف میشوند، یک راهنمای خلاصه برایتان میگذارم. اما برای اطلاعات کافی میتوانید به مقاله لمینت دندان و طراحی لبخند ما مراجعه کنید:

 1. بدرنگی دندان
 2. دندان شکسته
 3. بهم ریختگی های مختصر دندانی 
 4. بستن فاصله بین دندانها(بستن دیاستم)
 5. دندانهایی که در لبخند دیده نمیشوند.

پیش نیازها برای یک درمان لمینت دندان موفق:

 1. لثه سالم
 2. مینای دندان سالم و قوی
 3. نداشتن دندان قروچه

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما.

دوست عزیز! جهت انجام لمینت دندان، دندانهای شما تراش میخورند، مهم این است که دندانپزشک شما تلاش کند که تراش در حد مینای دندان شما باشد.اگر  به علل گوناگون، مثل نیاز به تغییر رنگ زیاد و یا اصلاح بیرون زدگی بیش از حد دندان شما، بخشی از تراش دندان برای انجام لمینت دندان بر روی عاج (دنتین) دندان شما قرار بگیرد، دندان ممکن است دچار حساسیت بسیار زیادی بشود. که البته دربسیاری موارد، اگر حساسیت دندان شما قابل تحمل باشد، به مرور کاهش می یابد و اگر نه، باید دندانتان را درمان ریشه (عصب کشی) کنند. البته ما به طور معمول چند هفته بعد از درمان لمینت دندان، برای کسانی که دچار حساسیت بعد از لمینت میشوند، در دندانپزشکی دکتر سپهریان(دنتیما) از روش لیزرتراپی با لیزر کم توان برای کاهش درد استفاده میکنیم...

و اما در مورد آفت بعد از لمینت دندان، باید بگویم که احتمالا شما فردی مستعد به آفت زدن بوده اید، تغییر در محیط دهان شما، با ماده ای که برای بافتهای دهان شما آشنا نبوده است، میتواند عامل آفت دهان شما بوده باشد. از درمانهای نرمال حمایتی جهت آفت استفاده کنید تا به مرور بافت دهانتان به مواد جدید عادت کند و آنها را با عنوان آنتی ژن جدید شناسایی نکند.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

یکی از موضوعاتی که این روزها مراجعین ما را بسیار سردرگم کرده است، یافتن بهترین برند کامپوزیت دندان برای انجام درمانهای کامپوزیت ونیر هست.

برای اینکه دندانپزشکان بخواهند یک کامپوزیت خوب را انتخاب کنند چند معیار مهم را باید در نظر بگیرند:

 1. مقاومت کامپوزیت در برابر خمش
 2. سایش پایین کامپوزیت
 3. مقاومت دربرابرتغییرات حرارتی
 4. هندلینگ خوب کامپوزیت

خوب تا اینجا ما به یک کامپوزیت خوب برای ترمیم دندان با کامپوزیت دندان (مواد رنگ دندان) دسترسی پیدا میکنیم.

حالا اگر بخواهیم برای درمانهای زیبایی هم از انواع کامپوزیت دندان استفاده کنیم، نیاز ما به مقاومت در برابر سایش کاهش پیدا میکند و بیشتر نیاز به قابلیت بالای پالیش کامپوزیت دندان(پالیش پذیری بالا) داریم. 

ترکیبات کامپوزیت دندان

برای اینکه بخواهیم انواع کامپوزیت دندان را بشناسیم اول باید بدانیم که کامپوزیت دندان چیست و شامل چه ترکیباتی میشود؟

کامپوزیت دندان هم مثل باقی انواع کامپوزیت که در صنعت استفاده میشود نوعی پلیمرهست. یعنی شامل ترکیبی از یک بخش ماتریکس میشود که یک ماده زمینه ای هست به صورت مایع و بعد به آن مواد جامد پر کننده ریزی اضافه میکنند که بتواند آن را به شکل خمیر تبدیل کند. آنچه که باعث تفاوت در انواع کامپوزیت دندان شده است، میزان و سایز این مواد ریز(فیلرهایی) هست که درون کامپوزیت قرار میگیرند.

انواع کامپوزیت دندان :

 • 1. کامپوزیت های میکروفیل:

  کامپوزیت های میکروفیل یا ریزدانه، کامپوزیتهایی مناسب برای کارهای زیبایی هستند. سایز فیلرهای این کامپوزیتها، کمتر از 100 نانومتر هست و مقاومت به شکست پایین اما پالیش پذیری بالایی دارند.البته به دلیل اینکه حجم نانو فیلرها در این کامپوزیتها بالاست این انواع کامپوزیت معمولا هندلینگ سختی دارند. یکی از معروفترین کامپوزیتهای میکروفیل موجوددر بازار ایران ، renamel هست از شرکت کازمودنت (COSMODENT)

 • 2. کامپوزیت های میکروهیبرید:

  کامپوزیت های میکروهیبرید شامل ترکیبی از ذرات ریز و متوسط هستند از 100نانومتر تا 1میکرون هستند. اینها بسیار کامپوزیت های خوبی هستند، سایش پذیری پایین همراه با سطح درخشنده بعد از پالیش از خواص عمده اونهاست. فقط یک عیب عمده دارند و آن اینکه بعد از مدتی بدلیل ازبین رفتن بخش ماتریکس بین فیلرها، اونها استحکام خودشون رو از دست میدهند و ترمیم در بخشهایی دچار شکست ویا کندگی سطحی میشود.

  در مجموع کامپوزیتهای خوبی هستند و هنوزهم بسیار مورد استفاده هستند مثل کامپوزیت بسیارعالی GRADIA از شرکت معتبر GC

 • 3. کامپوزیت های نانوهیبرید:

  کامپوزیت های نانوهیبرید معجزه تکنولوژی نانو در دندانپزشکی بوده اند که با اضافه شدن فیلرهای بسیار ریز نانو به کامپوزیت های میکروهیبرید باعث افزایش استحکام آنها و کاهش سایش و استهلاک در آنها شده است.

  نمونه های بسیار دارد من جمله کامپوزیت معروف  آی پی اس IPS Impress Direct از شرکت معتبر Ivocular Vivadent. یا کامپوزیت های عالی TOKOYAMA و ...

 • 4.کامپوزیت های نانوفیل:

  این کامپوزیتها که صرفا از فیلرهایی در سایز نانو ساخته شده اند خوا بینظیری را در دنیای کامپوزیت های زیبایی بوجود آورده اند. زیبایی همراه با استحکام کامپوزیت ها از بهترین خواص این کامپوزیت هاست.. مثل کامپوزیت های Filtek supreme ultra  از شرکت معتبر 3M

قیمت انواع کامپوزیت دندان:

قیمت انواع کامپوزیت دندان در مورد هر کدام از این انواع کامپوزیت با توجه به هزینه که ما برای خرید این کامپوزیت پرداخت میکنیم، طبعا در روند هزینه درمان شما تاثیر دارد اما باز هم معتقدیم اجازه دهید دندانپزشک زیبایی شما با توجه به تجربه خود و شناختی که از رنگ های خاص یک کامپوزیت دارد، انتخاب برند کامپوزیت را برای شما انجام دهد. کامپوزیت دندان ماشین نیست که شما براساس شرکت یا کشورآن بخواهید انتخابگر برندش باشید.

آنچه که شما باید در انتخاب آن کوشا باشید، انتخاب دندانپزشک زیبایی خوب و با تجربه هست.کلینیک زیبایی ما انواع کامپوزیت های زیر مورد استفاده قرار میگیرد

 IPS Impress Direct و Geanial و Tokoyama , Gradia ,Zenit و ... 

اما از آن مهمتر بهره گیری از علم و تجربه و دانش شناخت رفتارهای کامپوزیت هاست.

سوال جالبی هست. اما شاید بهتر است که این سوال را وسیع تر بگشاییم

چرا بعضی لمینت ها باعث میشوند دهانمان بوی بد بگیرد؟

 1. رعایت بهداشت ضعیف ما. وقتی تصمیم میگیریم سراغ ونیرها از هر نوع چه کامپوزیت دندان و چه لیمینت سرامیکی دندان ها برویم باید با خودمون عهد کنیم که حداقل روزی دوبار مسواک بزنیم و نخ دندان از برنامه زندگی ما حذف نشود. این یک از مهمترین غلت های بو گرفتن دهان بعد از کامپوزیت هست.
 2. اگر ما به مسواک زدن و کشیدن مکرر نخ دندان خودمون ایمان داریم باید ببینیم که آیا لثه ها قرمز و ملتهب و خون چکان هستند. اگر باشند یعنی دچار بیماری لثه شده ایم. علت آن معمولا تجمع باکتری در قسمت هایی از کامپوزیت دندان ما هست که یا پله دارد و یا دچار حباب هست. متاسفانه لج یا پله به شدت در انواع کارهای همکاران دیده میشود. دلیل دیگر این بیماری لثه میتواند این باشد که شما مستعد بیماری لثه هستید و این ناشی از یک زمینه ژنیتیکی میتواند باشد. در هر دوی این حالات دندانپزشک شما باید شما را ویزیت کند.
 3. ممکن هست که که پوسیدگی در دندانهای تحت ونیر شما اتفاق افتاده باشد.راه حل ما چک آپ های دوره ای برای بررسی احتمال وقوع پوسیدگی زیر کامپوزیت دندان شما و درمان آن قبل از این میباشد که پوسیدگی چنان پیشرفت کند که درمان نیاز به عصب کشی دندان و روکش دندان مورد نظر داشته باشد.
 4. بو گرفتن لمینت های سرامیکی خیلی کمتر اتفاق می افتد چون معمولا حباب ندارند اما ممکن است برا اثر عدم مسواک زدن کافی شما و تجمع باکتری های بیهوازی در اطراف لمینت شما و یا جاگذاری ناصحیح لمینت دندان و ایجاد پله روی دندان شما باز هم لمینت شما بو بگیرد.

درود به شما

سوال بسیار شایع: "چرا دندانهایم زرد است؟" به بررسی علل شایع زردی دندان میپردازم:

 1. درست مسواک نمیزنید یا دندانهای شما جرم و رنگدانه دارد.
 2. سیگار و قلیان از عوامل شایع زردی دندان هستند.
 3. نوشیدن چای و قهوه و یا نوشیدنی های رنگدانه دار دیگر و یا ادویه های رنگی مثل زردچوبه به مقدار زیاد.
 4. دریافت فلوراید زیاد در دوران کودکی که میتواند منجربه فلوئورزیس شود.
 5. و در بسیاری موارد، ذات دندان شما زرد است. بعبارتی زردی دندان ژنتیکی دارید.

"برای برطرف کردن زردی دندانم چه کاری میتوانم انجام دهم؟"

 •  اگر زردی دندان شما به واسطه وجود جرم و رنگدانه باشد که راهی جز جرمگیری و برساژ نداریم.
 • اگر دندانهای ما قبلا سفید بوده و به مرور زمان زرد شده است، بهترین درمان، بلیچینگ دندان ( سفید کردن دندانهاست) که برای اطلاعات بیشتر و دانستن روشهای گوناگون بلیچینگ دندانها، شما را به مطالعه مقاله بلیچینگ دندان در همین سایت دعوت میکنم.
 • در صورتی که زردی دندان ناشی از فلوئورزیس باشد، در موارد خفیف لمینت دندان و در موارد شدید روکش دندان، راه درمان فلوئورزیس می باشد.
 • در نهایت،زردی دندان ژنتیکی باشد، راه درمان چیزی نیست جز استفاده از کامپوزیت ونیر و یا در مواردی که تغییر رنگ زیادی میخواهیم، لمینت سرامیکی دندان.

امیدوارم که پاسخگو بوده باشم 

ارادتمند 

دکتر بهاره سپهریان

درود به شما

دوست خوبم، اگر حین کامپوزیت ونیر بخشی از دندان شما تراش خورده باشد و روی آن با کامپوزیت پوشانده نشده باشد، این نوع حساسیت دندانی بعد از کامپوزیت دندان به وجود می آید. اگر حساسیت آزار دهنده ای هست، باید با دندانپزشکتان جهت عصب کشی دندان مورد نظر مشورت کنید،بخصوص اگر درد خود بخود ایجاد شود. اما اگر در حد هوا کشیدن مختصر هست، کمی به آن زمان دهید. گاهی با ترشح عاج ثالثیه، حساسیت دندان برطرف میشود.

ارادتمند

دکتر بهاره سپهریان

سلام به شما.

گمان نمیکنم کامپوزیت دندان در استخدام خلبانی خللی ایجاد کند. کما اینکه مراجعین بسیاری داشته ام که مهماندار هواپیما بوده اند و برایشان کامپوزیت ونیر انجام داده ایم. اما بهرحال در مورد شخص خلبانان اطلاعات کافی نداریم. 

بلیچینگ دندان روی دندانهای طبیعی خود شما تاثیر میگذاره اما بلیچینگ روی روکش دندان یا روی لمینت ها و یا کامپوزیت دندان ها تاثیری ندارد. اما قبل از اینکه برای شما بلیچینگ انجام بگیرد قطعا باید ویزیت بشید.

ارادامند

دکتر سپهریان

 •