22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

تفاوت بین روکش های دندانی pfm و زیرکونیا در کدام بخش هست؟

با سلام. خانم دکتر عزیز؛ من برای انتخاب سیر درمان دندانهایم به راهنمایی شما نیاز دارم. و ممنون میشم سوالم رو پاسخ بدید. آیا در دندانپزشکی نوع روکش رو با توجه به شرایط دندان پایه انتخاب می کنند یا چنین چیزی نیست؟ مثلا" آیا در روکش های pfm میزان تراشی که باید به دندان داده شود، نسبت به روکش های زیرکونیا کمتر است یا بین این دو روکش، بلحاظ کار خودِدندانپزشک فرقی وجود ندارد؟ آیا شرایط دندان پایه برای دندانپزشک تعیین میکند که از چه نوع روکشی استفاده کند مناسبتر خواهد بود یا واقعا" هیچ فرقی در نحوه ی قالبگیری و کارگزاری این دو روکش وجود ندارد؟ ممنون میشم اگر لطف کنید و توضیح بفرمایید. متشکرم.

درود به شما دوست عزیز

بسیار سوالات خوبی راجع به روکش دندان و مسایل پیرامون آن پرسیده اید که بدون تردید پاسخ دادن به آن ها میتواند راهگشای خوبی برای انتخاب درمان روکش دندان برای بسیاری از مراجعین دندانپزشکی باشد.

چند مورد بسیار مهم در سوال شما به تفکیک:

1. چه چیزی تعیین کننده نوع روکش دندان است؟

عوامل زیادی در تعیین نوع روکش دندان مهم هستند. بعنوان مثال آنچه که ما با عنوان روکش دندان pfm از آن یاد میکنیم شامل طیف وسیعی از آلیاژهای دندانی هست. چه بسا حتی فلز زیر روکش میتواند طلا باشد. چه بسا روکشهای pfm با زیر ساخت طلای 18 عیار شاید از بهترین وزیباترین روکش های دندانی موجود در دنیا باشد. روکش های زیرکونیوم که امروزه بسیار هم رایج شده اند، از دسته روکش های دندانی سرامیکی میباشند که قسم کور آنها (فریم زیر ساخت ) از ماده ای با نام زیرکونیا ساخته شده است که در عین استحکام فشاری بسیار بالا، رنگ آنها سفید هست و با توجه به اینکه با سیستم های cad_cam ساخته میشوند، دقت بالایی دارند. و در بسیاری مواردی که استحکام همراه با زیبایی مد نظر ما باشد ، مورد استفاده قرار می گیرند. البته روکش های زیرکونیومی لزوما زیباترین روکش های دندانی موجود نیستند. امروزه در بعضی موارد ما از روکش های دندانی لیتیوم دی سیلیکات که با عنوان روکش دندان ips  یا Emax مشهور است هم درمواردی که زیبایی زیاد با استحکام متوسط مد نظر هست استفاده میکنیم. از طرفی روکش های فلدسپاتیک قدیمی هم همچنان با زیبایی خارق العاده و استحکام پایین وجود دارند که در واقع انتخاب بین این انواع روکش به نظر میرسد که نیاز به یک علم مواد دندانی و تجربه کاری و علمی کافی در انتخاب نوع روکش دندان شما دارد.

 

2. چه تفاوتی در نحوه قالبگیری و کارگزاری روکش دندان زیرکونیا و روکش دندان pfm وجود دارد؟

شاید بیشترین تفاوت بین روکش زیرکونیا و pfm در مراحل کار ، مربوط به نوع تراش دندان است که در بعضی قسمت ها با هم تفاوت دارند. از طرفی سمان کردن روکش زیرکونیومی و pfm از نظر نوع سمان، نیز با هم متفاوتند. 

برای اطلاعات بیشتر شما را به مطالعه مقاله روکش دندان در همین سایت دعوت میکنم

امیدوارم پاسخگو بوده باشم

ارادتمند

دکتر سپهریان

  •