22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

بلیچینگ بهتر است یا لامینیت ؟ کدامیک آسیب کمتری به دندانها میزند ؟

میخواستم بدونم لمینت بهتره یا بلیچینگ از نظر آسیب زدن به دندان ها کدامیک آسیب کمتری به دندان وارد می کند؟

درود بر شما

سوال شما بدون تردید سوال بسیاری از مراجعین ماست. پس سعی میکنم تا حد امکان واضح و بسیط آن را توضیح دهم.

بلیچینگ دندان یا لمینیت دندان؟ کدامیک کمتر به دندانها آسیب می رساند؟

در واقع بلیچینگ دندانها ، در مجموع هیچ اسیب جدی به دندانها وارد نمیکند. همانطور که در مقاله بلیچینگ هم گفتیم؛ فقط اکسیژن آزاد شده از پر اکسید هیدروژن با رنگدانه های لا به لای هرمهای مینایی ترکیب شده و آنها را اکسید میکند. همچنین به مرور زمان با استفاده از بلیچینگ home ، این ماده به لایه های زیرین مینا نفوذ کرده و رنگدانه های موجود در آن را هم اکسید میکند.اما میزان سفید شدن دندان در بلیچینگ، به هیچ عنوان معلوم نیست. در بعضی افراد بیشتر و در بعضی کمتر است. فقط بلیچینگ باعث میشود دندان کمی دهیدراته میشود که آن هم ظرف دو هفته بر میگردد. ضمنا بلیچینگ به هیچ عنوان بر پر کردگیهای قدیمی و یا روکشهای شما تاثیر نمیگذارد.تا حدودی هم احتمال برگشت دارد.

اما لامینیت؛ این درمان کمی تهاجمی تر است. به همین علت باید بافت مینای دندان در حد دهم میلیمتر ( گاهی کمتر و گاهی بیشتر) تراش بخورد.سپس از دندان شما قالبگیری میشود. رنگ دندان با نظر شما انتخاب میشود و سپس لابراتوار ما کار را میسازد و ما آن را روی دندان شما میچسبانیم. روشی پر هزینه اما با کمترین تغییر رنگ. تنها احتمال شکست آن این است که لامینیت شما بیفتد و مجبور شویم دوباره برای شما لامینیت سرامیکی جدید بسازیم.

کامپوزیت ونیر؛ شایعترین درمان امروز در ایران و غالب کشورهای دنیا.رنگ کامپوزیت را با توجه به نظر شما انتخاب میکنیم و آن را روی دندان شما فرم میدهیم. پس با این حساب کم ضررترین درمانها به ترتیب بلیچینگ دندان، کامپوزیت ونیر، و در نهایت پرسلن لامینیت هست.

شادو پیروز باشید

دکتر سپهریان

  •