22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

آیا ممکن است دندان پرشده ( ترمیم شده) دوباره بپوسد؟ و آیا دندان عصب کشی شده حتما باید روکش شود؟

ایاامکان پوسیدگی دوباره دندان ترمیم شده عصب کشی شده ویاحتی روکش شده وجوددارداگرپاسخ مثبت است بهترنیست برای کم کردن هزینه این عملیات ازابتدادندان راایمپلنت کرددرضمن میخواستم بدانم دندان اندوشده بایدروکش شود

درود به شما دوست گرامی

در پاسخ به سوال اول شما باید بگویم : بله، همانطور که دندان سالم شما یک بار پوسیده است، ممکن است دوباره هم بپوسد. در واقع ترمیمهای دندانی جلوی پوسیدگی مجدد را نمی گیرند بلکه دندانپزشکتان در حین پروسه تراش حفره در دندان شما، پوسیدگیهای قبلی ( بخشی از دندان که از بین رفته و باکتریها و عوامل عفونت زا )را برداشته و به جای آن یک ماده سازگار با محیط دهان را داخل حفره تراش خورده دندان شما میگذارد تا هم بتوانید از دندانتان استفاده کنید و هم دندان تراش خورده شما در معرض مستقیم محرکهای محیطی نباشد. پس با این حساب پر کردگیها جلوی پوسیدگی را نمی گیرند. از طرفی اگر دندانی عصب کشی میشود ، نباید خوشحال باشیم که مزیتش این است که دیگر درد نمی گیرد . اتفاقا درد یکی از نعمتهای خدادادی است که به کمک آن متوجه میشویم که مشکلی در یکی از نقاط بدنمان وجود دارد. پس وقتی محرکی به اسم درد نداریم ، باید حواسمان به دندان عصب کشی شده مان بیشتر جمع باشد و با رادیو گرافیهای دوره ای احتمال پوسیدگی در دندان عصب کشی را بررسی کنیم. روکش دندان عصب کشی شده هم به هیچ عنوان جلوی پوسیدگی را نمیگیرد. فقط جلوی شکستن بافت تضعیف شده دندان را میگیرد.

اما اینکه به جای این همه هزینه درمان یک دندان از ایمپلنت استفاده کنیم، به این معنا که دندان قابل درمان خود را خارج کنیم و به جای آن ایمپلنت بگذاریم، تصوری اشتباه است. درست است که تا به امروز جایگزینی بهتر از ایمپلنت برای دندان از دست رفته نیامده است ولی این به این معنا نیست که ایمپلنت بهتر از دندان خودتان عمل میکند. دندان قدرت فانکشن و زیباییش 20 است و ایمپلنت 8. در واقع ایمپلنت یک جس مصنوعیست که ما به جای عضو طبیعی برای شما پیوند میکنیم. این عضو مصنوعی به هیچ عنوان نمیتواند 100% جایگزین عضو طبیعی بدن شما شود. ضمن اینکه نمیتوانیم قول بدهیم که عمر ایمپلنت شما چقدر خواهد بود؟ 

پس این تصور که دندان پوسیده خود را بکشم و به جای آن ایمپلنت بگذارم تا دیگر راحت شوم ، تصوری اشتباه و خلاف واقع است.

ارادتمند

دکتر سپهریان

  •