22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

آیا سردرد و سرگیجه ام مربوط به جنس روکشهای دندان و یا پست و کر موجود در دندانم است؟

سلام و وقتتون بخیر،خانم دکتر من پنج ماه پیش دو تا از دنئونهای آسیاب بالایم را post و روکش کردم.ازیک ماه بعد از اتمام کار دندونپزشکیم دچار سرگیجه های خفیف شدم که تا الان که حدود چهارماه میگذره سرگیجه هام ادامه داره و واقعا روی زندگیم تاثیر گذاشته،آزمایشات مختلف خون و MRIمغز سالم بودن و داروهای سرگیجه متخصصین مغز وگوش هیچ کدوم روی بهبودی من اثر نگذاشتن.سیگار و مواد و داروهای خاصی و.... هم مصرف نمیکنم و سابقه چنین مشکلی را تا حالا نداشتم.میخواستم از شما بپرسم آیا تکنیک جدید post و فلزات بکار رفته در این مواد میتونه روی اعصاب تعادلی گوش اثر بذاره و عامل سرگیجه هام باشه یا چنین عوارضی با این مواد در بدن انسان گزارش شده؟البته با آمالگام ها که چند سالی در دندانهام هستند مشکل خاصی نداشتم.آیا مواد آمالگام و موادpost از یک نوعند؟ آیا لازمه postها را خارج کنیم و یا اصلا ربطی به هم ندارن؟متخصص اندو جهت ترمیم یکی از دو ریشه ای را که پلان درمانی post برایشان انجام شد بدلیل وجود آبسه (البته بعد ازینکه درمان کافی آنتی بیوتیکی آبسه و دبریدمان کافی ریشه انجام شد) از ماده خمیری شیری رنگی برای استحکام دور ریشه مزبور استفاده نمودند و سپس فضای post را در ریشه تراشیدند.ممنون میشم من را راهنمایی کنین.از وقتی که گذاشتین و مطالبم را خوندین سپاسگذارم،دستان پر مهرتان شفا بخش بیماران.

درود بر شما دوست گرامی

سوال شما بسیار تامل بر انگیز است. به همین جهت با چند تن از متخصصین مواد دندانی در این زمینه مشورت کردم. پاسخ به این شکل بود:

در زمینه حساسیت بیماران به الیاژهای بکار رفته در روکشهای دندانی، مهمترین عنصر مطرح شده در این آلیاژها، نیکل است. این مساله در اکثر موارد در مورد بیمارانی مطرح می شود که هنگام استفاده از زیورالات حاوی نیکل به خصوص گوشواره دچار الرژی های پوستی میشوند. میزان این حساسیت در زنان بسیار بیشتر از مردان است. ولی هنوز رابطه دقیقی مشاهده نشده که افرادی که به هنگام استفاده از زیورالات نیکل دار حساسیت پوستی نشان می دهند لزوما به  روکشهای حاوی این عنصر در داخل دهان خود نیز واکنش نشان دهند.از انجا که کلا 4.5 درصد زنان و 1.5 درصد مردان حساسیت به زیورالات حاوی نیکل را نشان می دهند و مشخص نشده که این افراد به هنگام استفاده از روکشهای حاوی نیکل هم همین حساسیت را نشان دهند پس احتمال وجود این گونه از واکنشها در افراد جامعه ناچیز است.

ضمنا عناصر اصلی امالگام نقره و قلع و مس و روی و جیوه هستند.

به نظر من احتمال شکستگی ریشه شما وجود دارد . که در درمانهای post & core بی سابقه نیست. لذا با دندانپزشکتان در این زمینه مشورت بگیرید.

امیدوارم به شما کمک کرده باشم.

موفق و پیروز باشید.

دکتر سپهریان

  •