22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

آیا جیوه موجود در پرکردگیهای آمالگام دندانهایم باعث سرطان میشود؟

سلام خانم دکتر.دختری ۱۸ساله هستم وتابه حال هشت دندان خودراپرکرده ام که همه ی انها با امالگام پرشده!میخواستم ببینم بخار جیوه ی این هشت امالگام برای من باعث سرطان میشود؟اگر این طور است من چکار میتوانم بکنم؟

سلام بر شما

دوست عزیز! سوالتان بسیار به جا و خوب است. این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد جامعه را در گیر کرده. آیا بخار جیوه ناشی از پرکردگیهای آمالگام موجود در دهانم باعث سرطان میشود؟ 

آمالگام بیش از 150 سال است که بعنوان یک ماده مناسب برای پر کردن دندانها استفاده میشود. هرچند ورود کامپوزیت ها ( مواد رنگ دندان ) تا حدود زیادی حجم استفاده از آمالگامها را کم کرده است ولی باز هم نتوانسته جایگزین کامل آنها بویژه در حفرات وسیع ویا دندانهایی که تحت فشارهای سنگین جویدن قرار دارند شود.

اما جیوه فلزیست که در محیط زندگی ما بسیار وجود دارد و ما با شکلهی مختلف آن روزانه در تماس هستیم. هوا ، آب آشامیدنی ، خاک و حتی بعضا غذاهای ما حاوی اشکال گوناگون جیوه هستند. در مقادیر بالای مواجهه با جیوه مثلا برای کارگرانی که در مناطق با هوای آلوده به بخار جیوه زیاد در تماسند جیوه مضر است و میتواند باعث سردرد ، تهوع ،خستگی ، فراموشی و امثالهم شود ، اما طبق تحقیقات FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) در سال 2009 هنوز دلیلی بر مضر بودن مقادیر بسیار اندک بخار جیوه حاصل از جویدن با آمالگام در دسترس نیست. 

بنابر این تا زمانی که ترمیم های شما دچار مشکلی نشده به آنها  دست نزنید و نگران نباشید.

ارادتمند

دکتر سپهریان

  •