22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

نویسنده : دکتر بهاره سپهریان

این روزها در بازار داغ درمانهای زیبایی دندانپزشکی،یکی از داغ ترین سوالات این هست که واقعا کدام درمان بهتر هست؟ کامپوزیت دندان یا لمینت های سرامیکی ویا لمینت بدون تراش که بیشتر با عنوان لومینیرز معروف هست.

آیا درمانی بهتر است که دندان تراش نمیخورد مثل لومینیرز

همیشه اولین جوابی که شنیده اید این هست که درمانی بهتر هست که طی آن دندان شما تراش نمی خورد، آیا این باور درست است؟

واقعیت این است که همیشه باید محیط دهان را یک مجموعه از دندان و بافت لثه در نظر بگیریم. دندان اگر تا 0.2 میلیمتر از حد نرمال آن برجسته شود، لثه ها به شدت مستعد التهاب میشوند. التهاب یعنی خونریزی، بیماری لثه و بوی بد دهان. پس درمان لمینت بدون تراش ویا لمینت های کریستالی به کل درمانی است که شاید تراش کمی داشته باشد، اما در عین حال که به دندان کمترین آسیب را وارد میکند، لثه ها را در معرض بیماری لثه قرار میدهد.

 کامپوزیت ونیر چطور؟ 

ببینید کامپوزیت هم ازاین ماجرا مستثنی نیست، یعنی یک ضخامت بالای کامپوزیت که برای بیرون آوردن دندانهای عقب رفته روی دندانهای تراش نخورده قرار میگیرد تا آنها را در قوس دندانی قرار دهد میتواند به لثه های شما آسیب بزند. یا وقتی میخواهیم که دندانهایمان را مثل لمینت دندان بازیگران سفید کنیم، ضخامت بالایی از کامپوزیت دندان لازم هست، که اگر دندانپزشک شما مهارت کافی نداشته باشد که لبه های ترمیم شما را درست شکل دهد، که در بیشتر موارد درمانهای کامپوزیتی انجام شده که امروزه میبینیم، ضخامت بسیار بالای لبه کامپوزیت درکنار لثه، اکثرا التهاب های فراگیر را منجر میشود

.ما با کامپوزیت های دندانی، بسیار زیبا میتوانیم فرم دندانهای بدفرم را عوض کنیم. بسیار زیبا میتوانیم فاصله بین دندانها یا همان دیاستم دندانی را ببندیم. اما  حتما در درمان کامپوزیت ونیر،تکنیک بالای دندانپزشک شما، برای جلوگیری از آسیب بسیار مهم هست.

همین که در درمان کامپوزیت، دندان تراش نمی خورد، نمیتواند تنها علت انتخاب شما برای این درمان در هر سطح هزینه ای و توسط هر دندانپزشکی باشد.هزینه کامپوزیت دندان مناسب تر از هزینه لمینت سرامیکی هست چون مشمول هزینه لابراتواری نمی شود. اما در تعیین هزینه لمینت کامپوزیتی تنها برند کامپوزیت مورد استفاده تعیین کننده نیست، بدون تردید علم ومهارت دندانپزشک شما بسیار تعیین کننده تر هست. دندانپزشک زیبایی که میداند چه میکند، بافت را میشناسد، دندان را میشناسد و از لثه و احوالات آن آگاه هست، قطعا در موارد لزوم درمان شما را عوض خواهد کرد. ممکن است فردی نیاز به لمینت سرامیکی داشته باشد، حتی اگر همه دندانهایش سالم باشد.عنوان کردن این موضوع که کامپوزیت بهتر از لمینت هست چون دندان تراش نمیخورد، نه حرفه ای هست ونه علمی.

 سخن پایانی 

هر درمانی به جا و موقعیت خودش بهترین است. اما این فراگیری درمانهای کامپوزیت توسط افراد نابلد، اصلا مورد تایید نیست. 

سلامتی خود را قربانی هزینه نکنید.

پرسش و پاسخ های مرتبط

 

مقالات مرتبط