22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

نویسنده : دکتر بهاره سپهریان

پیوند استخوان چیست؟ (پیوند استخوان دندان)

پیوند استخوان، پروسه ای هست که طی آن ضخامت و گاهی ارتفاع استخوان فک، جهت قرار دادن ساپورت ایمپلنت افزایش می یابد. ما با کمک استخوان سالم خود فرد از ناحیه ای دیگر از دهان و در بیشتر موارد با کمک انواع پودراستخوان، به بازسازی و یا ترمیم اختلالات کوچک استخوانی می پردازیم.

چه مواقعی پیوند استخوان انجام میدهیم؟

  1.  مواقعی که خیلی وقت هست که دندان  کشیده شده است.
  2.  وجود بیماری لثه 
  3.  اگر به علتی به ناحیه مورد نظر برای ایمپلنت شما ضربه وارد شده است. (ورزشهای رزمی)
  4. وجود نقایص تکاملی در منطقه ایمپلنت دندان

چرا از دست دادن دندان باعث از دست دادن استخوان دندان میشود؟

  آنچه استخوان دندان ما را حفظ میکند،حضور خود دندان هست. بنابراین با از دست دادن دندان، به مرور زمان استخوان ناحیه دندانی ما در جهات افقی(ضخامت استخوان فک) و عمودی (ارتفاع استخوان فک )شروع به کاهش میکند. و اگرسریع دندان جایگزین نشود، ممکن است که این  یکی از عللی که بعد از کشیدن دندان، ما اصرار به گذاشتن زود هنگام ایمپلنت دندان میکنیم، همین هست که تا میتوانیم از استخوان فک خود بیمار استفاده کنیم. معمولا بهترین زمان برای جایگزینی ایمپلنت دندان، حداکثر تا دوماه بعد از کشیدن دندان هست. و بعد از آن به احتمال زیاد اگر بخواهیم ایمپلنت دندان انجام دهیم، باید از روشهای مختلف پیوند استخوان برای ایمپلنت استفاده کنیم. 

چه کسانی نیاز به پیوند استخوان دارند؟

در بسیاری مواردی که گذاشتن ایمپلنت دندان در همان روز کشیدن دندان انجام میگیرد نیز، پیوند استخوان به صورت همزمان برای برطرف کردن نقایص استخوانی انجام میگیرد.
اما غالبا پیوند استخوان های وسیع در افرادی انجام میشود که خیلی دیر برای انجام ایمپلنت دندان خود مراجعه می کنند.
انواع پیوند استخوان فک (پیوند استخوان دندان)  که در مطب ما انجام میگیرد:

1.حفاظت از ساکت دندان (socket preservation)

 

موقع کشیدن دندان، داخل ساکت (حفره خالی) دندان از دست رفته را با پودر استخوانپر میکنیم تا کلاپس حفره و تحلیل اتفاق نیفتد و دو ماه بعد، اقدام به کاشت ایمپلنتد دندان میکنیم.
نحوه تزریق پودر استخوان در لثه

2. بازسازی افقی استخوان (lateral ridge augmentation)

 

برای بازسازی استخوان در بعد افقی، با پودر استخوان و ممبران انجام میگیرد.
پیوند استخوان افقی برای ایمپلنت دندان

3. بازسازی استخوان با بلوک های پیوند استخوان (پیوند استخوان عمودی)

 

در مواردی که تحلیل استخوان بسیار زیاد بوده و مجبور به بازسازی ارتفاع استخوان هم هستیم.

4. جراحی سینوس لیفت (sinus lift surgery)

 

جراحی بالا بردن دیواره سینوس ها در فک بالا هست. چرا سینوس لیفت میکنیم، به این علت هست که بتوانیم بدون آسیب رساندن به محیط سینوس ها، یک ایمپلنت با طول و قطر مناسب در محل قرار دهیم.
 
سینوس لیفت

آیا پیوند استخوان دردناک هست؟

به هیچ عنوان پیوند استخوان جراحی دردناکی نیست... خیلی راحت و با بی حسی های معمول دندانپزشکی و توسط یک متخصص لثه بسیار حاذق، جراحی پیوند استخوان در مطب ما انجام میگیرد.

پیوند استخوان دندان چقدر طول میکشد؟

کل پروسه جراحی پیوند استخوان درمطب دندانپزشک و به مدت 30 تا 60 دقیقه بسته به وسعت ناحیه درمان، زمان میبرد. دو هفته از زمان پیوند تا کشیدن بخیه های پیوند استخوان یا سینوس لیفت زمان لازم داریم و معمولا 3تا6 ماه زمان جهت داشتن یک استخوان خوب زمان لازم است.

مزایا و معایب پیوند استخوان دندان

مزایای پیوند استخوان برای ایمپلنت:

 

طبعا بزرگترین مزیت پیوند استخوان، افزایش ضخامت و یا ارتفاع استخوان و کیفیت استخوان محل ایمپلنت دندان هست. که این به داشتن یک ایمپلنت پایدار و بافت سالم تر و زیبا تر لثه اطراف ایمپلنت کمک می کند.

معایب ایمپلنت دندان برای ایمپلنت:

 

افزایش هزینه درمان ایمپلنت دندان و تحمل دو هفته ای بخیه ها بعد از درمان در دهان

مراقبتهای بعد از پیوند استخوان چیست؟

1. معمولا بعد از پیوند استخوان دندان برای شما آنتی بیوتیک تجویز میشود. حتما همان تعدادی که برای شما تجویز میشود را استفاده کنید.
2. هرچند دربسیاری موارد نیازی به مسکن نیست، اما اگر جراح شما برایتان مسکن تجویز کرد، طبق دستور از آن استفاده کنید. 
3. گاهی بعد از پیوند استخوان، ممکن است تورم یا کبودی داشته باشید که طبیعی هست. کمپرس آب سرد بلافاصله بعد از پیوند استخوان، میتواند به کاهش تورم کمک کند.
4. دهانشویه با کلرهگزدین به طور معمول به مدت یکهفته توصیه میشود.
5. احساس خرده ریزه هایی در دهان، میتواند طبیعی باشد.
7.بخیه جراحی پیوند استخوان دندان، معمولا بسته به نوع جراحی بین یک تا دو هفته میتواند در دهان باقی بماند.
 8. جدا ازکشیدن سیگار در این مدت پرهیز کنید.

پیوند استخوان لثه

ما درمانی با عنوان پیوند استخوان لثه نداریم. یکی از اصطلاحاتی هست که به کرات از مراجعین مون میشنویم. البته که قطعا منظور از پیوند استخوان لثه، همان پیوند استخوان برای درمان ضایعات ناشی از بیماری لثه، بعد از کشیدن دندان بیمار هست و جایگزینی استخوان از دست رفته به این روش.

نحوه تزریق پودر استخوان در لثه

 

البته که پیونداستخوان، با کمک مواد دندانی متنوع و متفاوتی صورت میگیرد، ولی غالب آن چیزی که در درمانهای ما مورد استفاده قرار میگیرد، به صورت پودر استخوان هست که با سرم فیزیولوژی و... مخلوط میشود و به حالت خمیری در می آید وروی محل مورد نظر گذاشته میشود. گاها نیاز به بلوک هایی برای پیچ کردن در استخوان داریم. گاهی نیاز به ممبران برای پوشاندن سطح پودر و جدا کردن آن از تماس با لثه داریم.و ...

پرسش و پاسخ های مرتبط

 

مقالات مرتبط