22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

نویسنده : دکتر بهاره سپهریان

هفت توصیه مهم دندانپزشکی برای مراقبت از دندان ها و کاهش بوی بد دهان در ماه رمضان برای روزه داران
1.توصیه اکید به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از سحری و افطاری. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان با تمیز کردن مواد غذایی باقیمانده در دهان، اجازه تخمیر آنها توسط باکتریهای دهان را از بین برده و احتمال بوی بد دهان را کاهش میدهد. نکته مهم این است که حین مسواک زدن، هرگز مسواک زدن زبان را فراموش نکنید.
2.از خوردن مواد غذایی بو دار مثل سیر و پیاز در وعده های سحری و افطاری بپرهیزید. البته ادویه های بودار هم در دسته مواد غذایی مورد پرهیز قرار می گیرند.
3. در عوض استفاده از ادویه های معطر مثل هل یا سبزیجات معطر مثل رزماری و یا نعنا مورد تاکید است.
4. کاهش بزاق دهان بدلیل ساعات بلند روزه داری یکی از علل مهم بوی بد دهان در روزه داران است. لذا در فاصله زمانی افطار تا سحر و بویژه در وعده سحری حتی المقدور آب بنوشید.
5. یکی از مواد غذایی که کمک به افزایش میزان براق دهان حین روزه داری میکند؛ پنیر است. لذا توصیه میکنیم که پنیر را بعلت وجود فسفات در آن که منجر به تحریک ترشح بزاق میشود در وعده های غذایی خود بگنجانید. ضمنا پنیر یکی از مواد غذایی است که باعث کاهش پوسیدگی نیز می شود.
6. از سیگار کشیدن بپرهیزید. اصولا یکی از علل بوی بد دهان استفاده از سیگار است. شاید ماه رمضان فرصتی باشد برای ترک این عادت. 
7.استفاده از ویتامین c بویژه ، ویتامین c موجود در مواد غذایی طبیعی منجر به از بین بردن بسیاری از باکتریها شده و هه بوی خوش دهان کمک میکند.

پرسش و پاسخ های مرتبط

 

مقالات مرتبط