22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

نویسنده : دکتر بهاره سپهریان

سفید کردن دندانها ( بلیچینگ ) ، یکی از دغدغه های امروز اکثر جوامع متمدن است. امروزه روز، افراد به ظاهر خود بسیار بیشتر از گذشته اهمیت میدهند و طبعا یکی از مهمترین عناصر ظاهری داشتن دندانهایی زیبا ، دندانهایی سفید و در خور شخصیت فرد است.
در مطلب علمی تالیف شده راجع به بلیچینگ دندانها (bleaching)، درباره انواع روشهای سفید کردن دندانها در مطب و در خانه ( home bleaching & office bleaching) به تفصیل توضیح دادیم، اما این روزها حجم تبلیغات درباره روشهای دیگر سفید کردن دندانها مانند لاک دندان، برچسب دندان،  دستگاههای سفید کننده دندان مثل وایت لایت (white light) و خمیر دندان سفید کننده دندان ما را بر آن داشت که با نگاهی جامع توضیحاتی درباره این محصولات داروخانه ای بدهیم.
ابتدا باید بدانیم که مکانیسم عمل سفید کننده های دندان چیست ؟

۱.بلیچینگ 

که با تغییر رنگ طبیعی دندان عمل میکند.در واقع با کمک پر اکسیدها و ترکیب آنها با رنگدانه های سطحی ( extrinsic ) و یا رنگدانه های داخلی ( intrinsic ) ،  آنها را از دندان حذف میکند.

۲. سفید کردن دندان به صورت شیمیایی و یا فیزیکی 

که در واقع فقط رنگدانه های سطحی دندانها را با روش شیمیایی و یا فیزیکی ( با سایش ) حذف میکنند. مثل انواع خمیر دندانهای سفید کننده دندان.

علل تغییر رنگ دندان 

همانطور که با بالا رفتن سن ما موهایمان سفید می شود، به مرور در طی این زمان دندانهایمان به مرور زردتر یا خاکستری تر میشود. از طرفی عوامل رنگ کننده دندانها مثل سیگار ، چای ، قهوه، نوشیدنیهای رنگی، شکلاتها و...، نیز میتوانند باعث تغییر رنگ دندانها شوند. گاهی آب به شدت فلوراید دار ، نواقص دندانی مادرزادی یا تغییر رنگهای دارویی در زمان شکل گیری دندانها و جود دارد. تشخیص علت بد رنگی دندان شما ، فقط و فقط با کمک دندانپزشک شما صورت میگیرد.

چرا استفاده از سفید کننده های دندان نتیجه نمیدهد ؟

بسیاری موارد فرد نمی داند که علت تغییر رنگ دندان او تنها از یک پوسیدگی ساده است. گاهی جرم دندانها بسیار سنگین است و لثه ها بشدت بیمار  بدون تردید هیچ گونه سفید کننده دندان اعم از لاک دندان، ژلهای متعدد ، دهانشویه های سفید کننده دندان، انواع خمیردندانهای سفید کننده دندان و... نمیتوانند این مشکل را بر طرف کنند. 
در واقع شما برای پرداخت هزینه کمتر ، متحمل یک هزینه بی دلیل جهت سفید کردن دندان خود شده اید. 
در واقع محصولات داروخانه ای سفید کننده دندان( لاک دندان، برچسب سفید کننده دندان، محصولات گیاهی سفید کننده دندان و ژل سفید کننده دندان ) نیز باید تحت نظر دندانپزشکتان مورد استفاده قرار بگیرد.

مکانیسم اثر دستگاه های سفید کننده دندان ( مثل وایت لایت white light ) چیست ؟

مکانیسم وایت لایت ( هر نوع دستگاه در بازار که با سیستم نوردهی فعالیت میکند)  این است که بعضی مواد سفید کننده دندان هستند که به کمک نور عامل موثر آنها فعال میشوند. در واقع هیچ مزیت خاصی هم نسبت به موادی که اکتیواتور شیمیایی دارند ندارند. این موضوع در مورد انواع بلیچینگهای داخل مطب هم صادق است. در واقع بلیچینگ با دستگاههای نوری و بدون آنها از لحاظ نتیجه فرقی ندارند.
اما عیب بزرگ سیستمهای سفید کننده نوری ( مثل وایت لایت ) این است که در این پکیجها تری هایی وجود دارد که مختص فرد ساخته نشده ، بنابراین مواد میتوانند روی لثه فرد نفوذ کرده و مشکلات جدی دندانی و لثه ای ایجاد کند. در حالی که در روش سفید کردن دندان در خانه که توسط دندانپزشک صورت میگیرد با قالبگیری از دندانها و ساختن تری دندانی مخصوص دندانهای شما ، این مشکل وجود نخواهد داشت و در روش سفید کردن دندانها در مطب نیز لثه ها با رابر دم یا ژلهای مخصوص محافظت میشوند.
در مجموع ، حتی اگر قصد استفاده از محصولات سفید کننده دندان داروخانه ای را هم دارید، حتما با دندانپزشک در این زمینه مشورت کنید. بدون تردید ، بهترین راه را به شما پیشنهاد میکند و در صورت داشتن هر سوالی در این زمینه با ما تماس بگیرید .

 

پرسش و پاسخ های مرتبط

 

مقالات مرتبط