دندان عقل

دندان عقل ، یا به عبارتی دندانهای عقل ،شامل ۴ دندان در ۴ گوشه دهان میباشد. زمان رویش آن اواخر نوجوانی تا اوایل جوانی است ( ۱۶ تا ۲۵ سال ).که در صورتی که به طور کامل رویش یابند ، به عنوان یک سرمایه دندانی مورد استفاده قرار میگیرند. اما معمولا به علت عدم وجود فضای کافی برای رویش، به صورتهای نهفته ، نیمه نهفته و یا زاویه دار در دهان قرار میگیرند و در صورتی که خارج نشوند ، باعث به هم ریختگی دندانهای فکین ، پوسیدگی دندانهای مجاور ، ایجاد مشکلات جدی لثه و... میشوند.

مشکلات دندان عقل

از مشکلاتی که دندان عقل میتواند ایجاد کند میتوان به موارد زیر اشاره کرد: 

۱. احساس درد  یا سفتی عضلات فک در اطراف یک دندان عقل نهفته
۲. به هم ریختگی دندانی
۳. پوسیدگی دندان مجاور و یا مشکلات جدی لثه در دندانهای عقل نیمه نهفته
۴. در مواردی که دندان عقل فک پایین نیمه نهفته ( نیمه روییده) باشد ، بخشی از لثه که روی آن را پوشانده بر اثر تجمع مواد غذایی ، جرم و باکتری زیر آن ملتهب شده و درد شدید ، بعضا تب و محدودیت باز کردن دهان از عوارض آن است. به جرات میتوان گفت درد دندان عقل اگر ناشی از پوسیدگی نباشد ، معلول همین شرایط است. این شرایط به ویژه اگر دندان عقل بالا روییده باشد و به این لثه ملتهب ضربه وارد کند وخیمتر نیز میگردد.

درد دندان عقل و علائم آن

۱. گوش درد
۲. بلع دردناک
۳.غدد لنفاوی گردنی دردناک میشوند
۴. بوی بد دهان
۵.محدودیت در باز کردن دهان

درمان درد دندان عقل

بهترین راه حل وخط اول برای درمان در دردهای ناشی از دندان عقل ، مراجعه به دندانپزشکتان برای تشخیص علت درد و انجام درمان لازم است.

اما اگر در حال حاضر محدودیت دسترسی دارید و میدانید که درد مربوط به التهاب لثه روی دندان عقل است ، میتوانید از روشهای زیر برای تسکین درد دندان عقل استفاده کنید:

۱. دهانشویه با آب نمک ولرم
۲.استفاده از یک مسکن ضد التهاب مثل ایبوپرفن هر ۸ساعت یک عدد

۳. شستشوی زیر لثه ملتهب با یک سرنگ حاوی آب نمک ولرم
۴. ماساژ لثه ملتهب
۵. در این موارد دندانپزشکان با توجه به وخامت اوضاع آنتی بیوتیک نیز تجویز مینمایند و در صورت امکان دندان عقل مقابل (فک بالا ) را خارج میکنند.

آیا کشیدن و یا جراحی دندان عقل دردناک است؟ 

جراحی اصولا کلمه ای است که میتواند هر فردی را از انجام درمان منصرف کند. اما خوب است بدانیم که جراحی در دندانپزشکی ، بر روی همان صندلی و با استفاده از همان بی حسی که جهت یک ترمیم ساده تزریق میشود ، انجام میپذیرد. بنابراین جراحی دندان عقل هم اگر با یک بی حسی عمیق انجام پذیرد ، به هیچ عنوان درد نخواهد داشت. ضمنا اگر به توصیه های دندانپزشکتان جهت مراعات نکات بعد از جراحی توجه کنید ، بدون تردید مشکل خاصی گریبانگیرتان نخواهد شد.
از جمله این نکات میتوان به موارد زیر اشاره کرد : 
۱. به عنوان یک تجربه مثبت ، یک ساعت قبل از جراحی یک عدد ایبوپروفن 400 میلی گرم و یک عدد استامینوفن کدیین (در صورتیکه منع مصرف ندارید ) میل کنید. بعضا در جراحیهای وسیعتر اگر دو عدد آموکسی سیلین 500 میلی گرمی هم یک ساعت قبل از جراحی میل کنید ، در کنترل عفونت بعد از عمل نقش بسزایی دارد.
۲. بعد از جراحی دندان عقل گاز مرطوبی که در دهانتان گذاشته میشود را تا 1 ساعت بدون جابجا کردن و دستکاری در محل دندان کشیده شده نگه دارید.
۳. آب دهانتان را به هیچ وجه تف نکنید و از نی برای نوشیدن استفاده نکنید. چرا که باعث کنده شدن لخته تشکیل شده روی زخم میشود و منجربه خونریزی مجدد میگردد.
۴. یک ساعت بعد از جراحی دندان یک بستنی بخورید.
۵. از فردای روز جراحی دندان عقل ، با آب نمک ولرم دهانتان را بشویید و  سعی کنید در اسرع وقت به رژیم غذایی عادی خود برگردید.

و در پایان نکته ای که همیشه باید به آن توجه کنید این است که مسکن را باید در شروع درد مصرف کنید ، نه زمانی که درد شما را بی تاب کرده است.

تاریخ بازنگری : مطلب بازنگری شده : درد دندان عقل و درمان آن میزان محبوبیت مطلب:
amp
امتیاز : 4.9 تعداد رای :