22095852 (21) 98+ 44051472 (21) 98+

روکش دندان چیست ؟

روکش دندان ( crown یا dental cap) نوعی رستوریشن دندانپزشکی است که مانند یک کلاه به طور کامل روی تاج دندان یا بخش پروتزی ایمپلنت دندانی (اباتمنت ) قرار میگیرد. روکش دندانی اغلب بر روی دندان هایی استفاده میشود که به صورت گسترده ای تخریب شده اند. روکش ها معمولا با موادی به نام سمان دندان(چسب روکش) به دندان چسبانده میشوند .

روکش دندان همان چیزی هست که از آن بعنوان پروتز ثابت دندان یاد میشود.روکش دندان میتواند از جنس سرامیک و یا فلز ویا ترکیبی از هر دو باشد  که پس از قالبگیری از دندان در مطب توسط دندانپزشک شما،به لابراتوار دندانسازی فرستاده میشود تا توسط تکنسین دندانسازی ساخته شود. 

نویسنده : دکتر بهاره سپهریان

 

فیلم روکش دندان

در ویدئو زیر مراحل انجام روکش دندان به شما نمایش داده میشود. اگر میخواهید فرایند کامل را در یک فیلم کوتاه روی دور تند ببینید فیلم زیر را به شما پیشنهاد میکنیم.

 

مبحث روکش ( پروتز ثابت دندان ) از مباحث انواع پروتز دندان را ترجیحا با سوالات رایج بیماران به بررسی مینشینیم :

انواع روکش دندان

ابتدا یک توضیح کلی درباره انواع روکش دندان میدهیم وبعد در پایان همین مطلب، میتوانید مفصلا در همین زمینه بخوانید:

 1.روکش های تمام فلزی مثل روکش دندان طلا

 2.روکشهای pfm  در قسمت مرکزی این روکش، فلز به صورت آلیاژ بوده است و روی آن چینی که به آن پرسلن می گویند.

3.روکش های سرامیکی ( روکش های زیرکونیوم و یا روکش های ایمکس) 

که به سه دسته:

 

 • سرامیک‌های فلدسپاتیک
 • شیشه سرامیک حاوی لوسیت
 • شیشه سرامیک حاوی لیتیوم دی سیلیکات

 

تفاوت انواع روکش‌های سرامیکی دندان در چیست؟

 

 تمامی این سرامیک‌ها از نظر خواص بصری و زیبایی، مانند دندان طبیعی هستند، اما خواص مکانیکی آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. مقاومت مکانیکی مواد استفاده شده در این روکش‌ها، هم برای طی کردن مراحل ساخت و هم برای مقاوم بودن در دهان فرد و انجام وظایف یک دندان طبیعی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.


چرا باید دندان را روکش کرد؟

روکش دندان، یک روش درمانی و زیبایی است. در مواردی که دندان به شدت تخریب شده، مثل دندانهای عصب کشی شده و یا دندانهایی که دچار شکستگی های وسیع شده اند و یا دندان هایی که پرکردگی های خیلی وسیع دارند و ...

 • 1.روکش دندان برای زیبایی

روکش کردن دندان

یکی از کاربردهای روکش ، روکش دندان عصب کشی شده است که قبلا به آن اشاره شد.کاربرد دیگر روکش دندان، استفاده از آن برای زیبایی (اصلاح بد رنگی دندانی یا پوزیشن بد دندان ) میباشد. در این موارد از روکش های سرامیکی استفاده می شود. که با توجه به موقعیت دندان مورد نظر و تعداد دندانهایی که قرار است روکش شوند، نوع سرامیک دندانی مورد استفاده متفاوت است.

 • 2.روکش دندان برای دندانهای علامت دار

البته در مواردی که تاج دندان آسیب دیده و سمپتومها وعلایم ترک در دندان دیده شود نیز از روکش استفاده میشود. شایان ذکر است که شایعترین علامت این نوع آسیب به تاج دندان، درد دندان در حین جویدن است. و دندانپزشک معمولا از طریق دق کردن دندان در جهات مختلف به آن پی میبرد.

 

روکش دندان زیبایی

 • 3.روکش دندان عصب کشی شده

زمانی دندان شما نیاز به روکش دارد که تاج دندان، به شدت آسیب دیده و با ترمیمهای معمول قابل پر شدن نیست، یکی از مواردی که این موضوع را باعث میشود، بعد از ( درمان ریشه ) است. چرا که دندانی که نیاز به روت کانال دارد ، نه تنها به علت پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را از دست داده بلکه بعد از درمان ریشه نیز خشک و شکننده میشود و چه بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد شده و از بین می رود. روکش با محافظت دور تا دور دندان آن را در برابر نیروهای افقی و عمودی مستحکم ساخته و مانع از شکنندگی آن میشود.

 روکش دندان عصب کشی شده

 

 

عوارض روکش دندان

مهمترین عارضه روکش کردن دندانها،ایجاد التهاب لثه (بیماری لثه) و یا نیاز دندان به عصب کشی است.( برای بیشتر دانستن درباره عصب کشی و درمان ریشه دندان به مقاله درمان ریشه دندان مراجعه کنید.)

و این ها زمانی رخ میدهد که روکش به شیوه اصولی انجام نگیرد. بنابراین جای نگرانی نیست اگر شما انتخاب درستی در زمینه انتخاب دندانپزشکتان داشته باشید و دندانپزشک شما لابراتوار خوبی را انتخاب کرده باشد. کمی برویم سراغ بعضی عوارض روکش دندان:

 • درمان عفونت دندان روکش شده چیست؟

آنچه که ما در مراجعینمان با این عنوان میبینیم، به طور معمول شامل یکی از موارد زیر است:

 1. یکی از دندانهای اطراف روکش دچار پوسیدگی شده و یا چینی روکش دندان به یک علتی شکسته است و به شدت دچار گیر غذایی شده است. این موضوع باعث فشار آوردن بیش از حد به لثه و تحریک و التهاب در آن میشود. از آنجایی که بعلت التهاب ، خونریزی زیادی رخ میدهد ، خود فرد جرات نمی کند که این منطقه را تمیز کند و از طرفی هر روز مواد غذایی بیشتری در این حفره وسیع گیر می افتند و هر روز بر التهاب این منطقه و بوی بد دهان ، افزوده میشود.
 2. پوسیدگی ثانویه از کنار روکش مجددا آغاز شده است که این موضوع یا بعلت عدم رعایت بهداشت توسط خود بیمار هست و یا بدلیل تطابق پایین روکش دندان. که در هر دو صورت باید روکش دندان تعویض شود.

علت عفونت روکش دندان

طبعا بستگی به علت عفونت دارد. اگر علت عفونت ، گیر غذایی باشد، گاهی ترمیم دندانهای اطراف و گاهی تعویض روکش دندان مورد نظر بعنوان راه درمان است. اگر علت پوسیدگی ثانویه باشد که راه درمان آن ، تعویض روکش دندان مورد نظر است . البته به شرطی که زود متوجه آن شویم .

 •  بوی بد روکش دندان

علت بوی بد روکش دندان، میتواند متفاوت باشد. اما مهمترین علت بوی بد در دهان اصولا فعالیت باکتری های بیهوازیست. بنابراین اگر پوسیدگی ثانویه زیر روکش شما ایجاد شود و بی توجه به آن بمانیم ( در دندان های عصب کشی شده ، این موضوع فقط با عکس رادیوگرافی دندانی قابل مشاهده هست.) بعد از مدتی فعالیت این باکتری ها آغاز شده و منجربه ایجاد بوی بد روکش دندان میشود. .

علت بو گرفتن روکش دندان

 • علت لق شدن روکش دندان

به طور معمول، علت لق شدن روکش دندان ها ناشی از پوسیدگی ثانویه در زیر روکش دندان هست که بعلت عدم رعایت صحیح بهداشت دهان ایجاد میشود. گاهی عدم تراش صحیح دندان حین تراش برای روکش دندان و یا شسته شدن چسب روکش ( سمان روکش ) هم میتواند علت لق شدن روکش دندان باشد.

علت لق شدن روکش دندان

 • التهاب لثه ناشی از روکش دندان

معمولا اگر شما در مجموع بهداشت دهان خود را خوب رعایت میکنید ولی باز هم لثه اطراف روکش شما قرمز و خون چکان هست، باید جهت درمان لثه و اصلاح روکش و در بسیاری موارد تعویض روکش حتما به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

عمر یک روکش دندانی ( پروتز ثابت دندان ) چند سال است ؟ (عمر روکش دندان)

اصولا در یک حالت آرمانی دندانهای هر فرد تا پایان عمر او باید به او خدمت کند، اما متاسفانه عواملی از قبیل پوسیدگی ، شکستن دندان، بیماریهای لثه و ....باعث میشود ما  دندانهای سالم اولیه خود را از دست بدهیم.
به طور متوسط عمر روکش دندان بین 5 تا 15 سال هست. این بازه مربوط میشود به میزات تخریب دندان روکش شده قبل از انجام روکش، میزان رعایت بهداشت دهان و کیفیت روکش روی دندان...
قاعدتا اگر بعد از گذاشتن روکش شما بهداشت دهانی خوبی داشته باشید ، در عین حال مراجعه منظم به دندانپزشکتان جهت بررسی شرایط روکش را در برنامه خود قرار دهید، مسلما عمر روکش شما بیشتر میشود .

قیمت روکش دندان

هزینه روکش دندان چقدر است؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت این هزینه بسته به جنس روکش و دستمزد دندانپزشک و هزینه لابراتوار میتواند متفاوت باشد.

منظور از جنس روکش دندان بیشتر نوع آن است که غالبا فلزی، سرامیکی ، پرسلن باند شده به فلز و یا زیرکونیوم ( یا همان روکش دندان زیرکونیم ) میباشد. معمولا ارزانترین روکشها، همین روکشهای پرسلن باند شده به فلز هستند که البته قیمت روکش دندان در آنها هم به آلیاژ زیر آن بستگی دارد . اما با آلیاژ مرسوم در لابراتوارهای دندانی ، به صرفه ترین هزینه روکش دندان را دارند.

روکش دندان

قیمت روکش دندان زیرکونیا

متاسفانه این روزها بدلیل افزایش بی سابقه قیمت مواد دندانی و تاثیر مستقیم آن بر وضعیت بازار دندانپزشکی، هزینه همه درمانها تا حدودی افزایش یافته است. به طوری که در حال حاضر (ابتدای سال 1400) هزینه یک واحد روکش زیرکونیا در تهران بین دو میلیون تومان تا 5میلیون تومان است.

برای اطلاع از تفاوت لمینت و روکش دندان به صفحه لمینت دندان چیست ما مراجعه کنید...

قیمت روکش دندان عصب کشی شده

همانطور که در قسمت روکش دندان عصب کشی شده به آن پرداخته ایم گاهی به علت پوسیدگی وسیع، دندان بخشی از تاج خود را از دست میدهد و پس از عصب کشی لازم است تا دندان عصب کشی شده روکش شود. هزینه روکش دندان عصب کشی شده به عصب کشی آن بستگی نداشته بلکه همانطور که قبلا اشاره شد، به جنس روکش و هزینه ی لابراتوار و مواد قالبگیری مورد استفاده و دستمزد دندانپزشک بستگی دارد. 

در مواردی محدود ممکن است بعد از عصب کشی دندان، نیازی به روکش آن نباشد.

قیمت روکش دندان 1401

 قیمت روکش دندان در سال 1401، در سطح تهران بین یک و نیم میلیون تومان تا 7میلیون تومان متغیر است.

 

قیمت روکش دندان طلا

طلای به کار رفته در این روکش از آب کردن شمش طلا با بالاترین عیار موجود (در ایران ۱۸ عیار) به دست می آید. بنابراین قیمت این نوع روکش نسبت مستقیمی با قیمت طلا و میزان گرم مورد استفاده دارد. علاوه بر آن لابراتوار ها معمولا درصدی از قیمت طلای به کار رفته را به عنوان هزینه ی لابراتوار اعلام میکنند که این درصد نیز در تعیین هزینه ی نهایی کار موثر است. برای اطلاع از قیمت دقیق این روکش با مطب تماس بگیرید.

بهترین نوع روکش دندان کدام است ؟

بهترین نوع روکشها، روکشهای تمام فلزی طلا است، که هر چند با معیارهای زیبایی روز چندان تطابقی ندارد،سلیقه و انتخاب مراجعان قابل احترام است.

امروزه با توجه به مواد دندانی موجود در لابراتوارهای ایران، روکش دندان سرامیکی بعنوان بهترین نوع روکش دندان مطرح است. هرچند بقیه انواع روکش هم به جای خود هنوز هم بسیار معتبر و به روز است.

 

 امتحان روکش دندان

مراحل روکش کردن دندان

مراحل روکش دندان به شرح زیر است:

 1. تراش دندان ( از محیط دندان به ضخامت روکش مورد نظر برداشته میشود )
 2. قالبگیری از دندان تراش خورده و انتخاب رنگ روکش متناسب با دندانهای مجاور ، جهت انتقال آنچه در دهان وجود دارد به لابراتوار دندانسازی 
 3. بعضا یک جلسه امتحان فریم فلزی یا زیرکونیوم
 4. گاها یک جلسه امتحان پرسلن
 5. تحویل روکش 

قالبگیری دندان برای روکش

روکش ایمپلنت دندان

انواع روکش ایمپلنت

دو نوع روکش برای ایمپلنت دندان داریم:

 1.  روکش ایمپلنت چسبی (Cemented type implant crown)این مدل از روکش ایمپلنت همان چیزی هست که به صورت معمول مورد استفاده قرار میگیرد.
 2.  روکش ایمپلنت پیچی ( Screw type implant crown) این مدل روکش ایمپلنت زمانی مورد استفاده قرار میگیرد، که فضای بین فکی برای قرار گرفتن یک روکش چسبی ایمپلنت کافی نباشد.

روکش موقت ایمپلنت

بسیاری موارد که قسمت پایه ایمپلنت دندان(فیکسچر) گذاشته میشود، به خصوص در مورد دندانهای جلو، بویژه مواردی که ایمپلنت دندان جلو گذاشته میشود، نیاز به روکش موقت برای ایمپلنت وجود دارد. چرا که زمان تا گذاشتن روکش دایم حدود 4 ماه هست. این امکان وجود دارد که پروتز موقت متحرک و در بعضی موارد ثابت به فرد داده شود تا بتواند به فعالیت های اجتماعی خود برسد.

برای اطلاع از مراحل گذاشتن ایمپلنت دندان میتوانید به مقاله مراحل ایمپلنت دندان در همین سایت با قلم دکتر بهاره سپهریان مراجعه کنید.

برای اطلاع از این که ایمپلنت چیست، انواع ایمپلنت دندان و مراقبتهای بعد از ایمپلنت دندان میتوانید به صفحه ایمپلنت دندان در همین سایت به قلم دکتر بهاره سپهریان مراجعه کنید.

 

چسب برای چسباندن روکش دندان

آنچه که با عنوان چسب روکش دندان در بین افراد موسوم است، در واقع ماده ای هست زیست سازگار( طی آزمایشات متعدد برای بدن مضر شناخته نشده است) که به صورت سمان، بین روکش دندان و دندان تراش خورده قرار میگیرد. و به این ترتیب روکش دندان را که با یک تراش دندانی صحیح توسط دندانپزشک مجرب شما ساخته شده است را بر روی دندان نگه میدارد. این سمان های روکش دندان ( چسب روکش) انواع بسیار گوناگونی دارند که با توجه به نوع روکش دندانی و شرایط دندان و بسیاری عوامل دیگر ، توسط دندانپزشک شما تعیین میشود. بنابراین استفاده از انواع چسب دو قلو ، چسب آهن و ... برای چسباندن روکش دندان، نه تنها صحیح نیست بلکه میتواند خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی شما ایجاد کند.

درمان خانگی درد دندان روکش شده

درمان خانگی برای درد دندان روکش شده هم میتواند شامل یک درمان موقتی تا مراجعه به دندانپزشک باشد و آن استفاده از مسواک های بین دندانی برای تمیز کردن مواد غذایی که در اطراف روکش دندان به دام افتاده اند می باشد. استفاده از مسکن ها تا مراجعه به دندانپزشکتان میتواند به شما کمک کند که تا حدودی با درد روکش دندانتان کنار بیایید

علت سیاه شدن روکش دندان

دندان به دام افتاده اند می باشد. استفاده از مسکن ها تا مراجعه به دندانپزشکتان میتواند به شما کمک کند که تا حدودی با درد روکش دندانتان کنار بیاییدمعمولا علت سیاه شدن روکش دندان، پریدگی یا شکستگی روکش دندان pfmو نمایان شدن بخش فلزی روکش به داخل دهان است. که راه درمان آن مراجعه به دندانپزشک و تعویض روکش مورد نظر است.

تعویض روکش دندان

آیا ممکن است روکش دندان نیاز به تعویض داشته باشد ؟

بله.در واقع روکش دندان ( dental crowns ) در مواقعی استفاده میشود که استحکام دندان با یک پر کردگی ساده تامین نمیشود.
روکش با پوشش کامل تاج دندان، در واقع از تاج دندان در مقابل شکستن تحت فشارهای ناشی از جویدن و ... محافظت میکند. به این ترتیب نه تنها روکش دندان حفاظت بالایی را برای دندان فراهم می کند بلکه  عملکرد دندان را نیز بهبود بخشیده و زیبایی قابل قبولی را به بیمار هدیه میکند.
اما دلایل متعددی وجود دارد که بر اساس آنها نیاز به تعویض روکش وجود دارد من جمله 
*پوسیدگیهای ثانویه در زیر روکش
* تحلیل لثه یا سایش های طوق دندان که منجر به نمایی نازیبا در دهان میشوند
* تغییر رنگ تدریجی دندانهای اطراف در طول سالها که منجر به مشخص شدن نمای روکش میشود.
* شکستن چینی روی روکش.
در عین حال بعضی مواقع سمان مورد استفاده برای چسباندن روکش ( چسب روکش )به مرور شسته شده و روکش شل میشود که میتوان دوباره  آن را چسباند.
عمر روکش دندان

پست و کور دندان (post & core ) چیست ؟ مراحل روکش دندان

در مواقعی که دندان عصب کشی ( روت کانال ) شده و بیش از ۵۰℅ از بافت تاج دندان از بین رفته ،معمولا برای باز سازی تاج دندان یک قالب از ریشه دندان گرفته میشود و برای لابراتوار ارسال میگردد . جلسه دوم مراجعه بیمار یک تاج فلزی ریختگی که توسط لابراتور دندانسازی ساخته شده ، روی دندان بیمار چسبانده شده و سپس از آن برای تهیه روکش قالبگیری میشود.

روکش دندان جلو 

همانطور که در بحث انواع روکشهای دندانی توضیح داده شد ، برای روکش دندانهای جلو بهترین انتخاب روکشهای سرامیکی بویژه روکشهای ایمکس که زیبایی را اساسا تامین میکند. اما هنگام روکش دندان جلو برای زیبایی باید به این نکته توجه کرد که انجام روکش صرفا جهت زیبایی دندانهای جلو به هیچ عنوان توصیه نمیشود. جهت این امر روشهای دیگری مثل لمینت دندان و یا ترمیمهای کامپوزیت ونیر  ارجح است.

آیا روکش دندان درد دارد؟

باید گفت که مراحل روکش کردن دندان ، درد ندارد. اما این که چرا دندانی که روکش شده است درد میگیرد، میتواند علل گوناگونی داشته باشد، ممکن است دندان روکش شده از قبل عصب کشی نشده باشد ویک پوسیدگی ثانویه ویا عفونی شدن ریشه آن ویا تحریکات دندانی دیگر باعث درد دندان زیر روکش بشود. علت دیگر درد دندان روکش شده میتواند گیرغذایی در طرفین روکش دندان و ایجاد التهاب باشد.

درد روکش دندان

انواع روکش دندان کدام است؟

روکشهای تمام فلزی ( all metal)

همانطور که از نام آن بر می آید تمام بخش پوشش دهنده دندان از فلز ساخته شده که بسته به نوع فلزات موجود در آلیاژ آن میتواند فلز سفید یا زرد باشد.

مزایا 

بهترین روکش دندان است. چرا که تراش دندان بسیار کمتر است، باعث سایش دندانهای مقابل نمیشود، ماندگاری بسیار بالایی دارد چون کاملا فیت دندان می شود.

معایب 

تنها عیب آن ظاهر نازیبای آن است.

جنس روکشهای تمام فلز

روکش های تمام فلزهیچ وقت یک فلز به صورت خالص نمیتواند جهت روکش استفاده شود، همیشه آلیاژهای فلزی هستند که برای روکشهای دندانی مورد استفاده قرار می گیرند.البته طلای خالص، از این قانون مستثناست.     آنچه که در انواع روکش دندان به عنوان گلد استاندارد محسوب میشود روکش های طلا است. این همان چیزیست که در اصطلاح عموم جامعه « دندان طلا» نامیده میشود. هرچند حتی امروزه برای ساخت روکش های طلا از آلیاژطلای دندانپزشکی استفاده میشود

شامل آلیاژهای قیمتی ( precious):

      ۶۰℅ این آلیاژها شامل فلزات قیمتی ( طلا، پلاتینیوم، وگاهی پالادیوم ) است که بالغ بر ۴۰℅ آن طلاست. این آلیاژها بینظیرند. بخصوص برای استفاده در روکش های pfm. اما اشکال بزرگ روکشهای دندان با آلیاژ قیمتی این است که بسیار گران هستند. چرا که نه تنها آلیاژ مورد استفاده این انواع روکش دندان حداقل ده برابر آلیاژهای معمولی قیمت دارد، بلکه ریختن آلیاژ آنها در لابراتوار هم بسیار حساس به تکنیک است ، به همین علت لابراتوارهای دندانسازی هم دستمزد بالایی را برای این نوع روکش ها طلب میکنند. 

بهترین روکش دندان

آلیاژهای نیمه قیمتی (semi precious) :

     که بیش از ۲۵℅ از فلزات قیمتی تشکیل شده است.

آلیاژهای معمولی (non precious) :

     کمتر از ۲۵℅ فلزات قیمتی را شامل میشود. و بقیه آن شامل نیکل ،کروم و...است. بالغ بر نود درصد روکش های pfm امروز در ایران ، با این نوع آلیاژها ساخته میشوند.

روکش سرامیکی دندان (all ceramic) 

روکشهای تمام سرامیک

 

چرا روکش سرامیکی دندان چنین محبوب است؟

سرامیک‌های دندانی به دلیل ثبات رنگ، زیست سازگاری( منظور عدم آسیب به بدن)، خواص مکانیکی و زیبایی عالی، موادی هستند که به صورت متداول در ترمیم‌های زیبایی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.  اگر بخواهم واضح تر علت این همه محبوبیت را بیان کنم باید بگویم که در حال حاضر، ایده‌ی کاهش میزان تهاجمی بودن عمل‌های ترمیمی دندان ( درمانهای محافظه کارانه) باعث شده استفاده از روکش‌های دندان تمام سرامیکی روز به روز در حال افزایش است.

مزایا 

 • این روکشها در مقایسه با روکشهای pfm که روتین مطبهای دندانپزشکی است بسیار طبیعی تر به نظر میرسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است.
 • لبه فلزی ناشی از روکشهای pfm معمول وجود ندارد.
 • اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد ،میتواند این روکشها را مد نظر داشته باشد

معایب 

 • ساختار این انواع روکش کمی ضعیف تر هست و به همین علت نمیتوان در ساخت بریجهای بلند از آنها استفاده کرد. 

انواع روکشهای سرامیکی ( تمام سرامیک ) 

 

روکش دندان سرامیکی

 

 1.  پرسلن جاکت کراون : که بیش از صد سال پیش با عنوان روکش تمام سرامیک ابداع شد و بسیار ضعیف است و به همین دلیل امروزه زیاد مورد استفاده نیست.
 2. پرسلنهای مدرن (ips و emax) و روکشهای فلدسپاتیک : که ادعا دارند با همان زیبایی جاکت کراون استحکام بالاتری دارند.البته ناگفته نماند که روکش های ips که با سیستم پرس ساخته میشود، استحکام بالایی دارند ، ولی باز هم برای بریج های بلند مساعد نیستند. روکش های فلدسپاتیک هم بسیار زیبا هستند و هم پوشش رنگ خوبی دارند اما استحکام زیادی ندارند. بهرحال برای روکش دندانهای جلویی هنوز هم گزینه مناسبی هست.
 3. روکش زیرکونیا : که به تفصیل درباره آن توضیح خواهم داد

روکشهای pfm ترکیب سرامیک  و فلز ( چینی باند شده به فلز )

روکشهای ترکیب سرامیک و فلزآنچه که امروزه به عنوان روکش به صورت غالب در مطبهای دندانپزشکی استفاده میشود همین نوع روکش است.در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب میشود و پرسلن یا چینی روی آن ،زیبایی روکش را منجر میشود. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.

مزایا 

 • استحکام بالا تر در مقایسه با روکش سرامیکی دندان، 
 • فیتنس خوب فلز با دندان ( عمر این روکشها از روکش دندان تمام فلز، بجز روکش طلا، کمتر و از روکش دندان تمام سرامیک بیشتر است. )

معایب

 • سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش (لعاب روی روکش)  از بین رفته است.
 • احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش.( اگر کم باشد ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش مدنظر قرار میگیرد. )
 • بعضی موارد فلز لبه روکش دیده میشود ، به ویژه بعد از تحلیل لثه که این اتفاق مهمی است به ویژه در دندانهای قدامی.
 • ضخامت بالاتری از دندان تراش میخورد.

روکش دندان زیرکونیوم ( zirconium crowns)

و اما روکش دندان زیرکونیا‌ ( روکش زیرکونیوم ) ، یکی از انواع روکشهای تمام سرامیک است که به کمک فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است .از لحاظ ساختاری مشابه pfm است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکزروکشهای زیرکونیاروکش از زیرکونیوم استفاده میشود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است.

مزایا 

 • فیتنس عالی، 
 • استحکام بالا در هر نقطه از دهان. 
 • زیبایی
 • سیاهی لبه لثه که در روکشهای pfm بسیار شایع است در آن دیده نمیشود.
 • در افرادی که آلرژی فلزی دارند قابل استفاده است.

معایب 

 • قیمت روکش دندان زیرکونیوم به نسبت گرانتر است.
 • اگر گلیز نشده باشد منجر به سایش دندان مقابل میشود. 
 • بعنوان زیباترین روکش های دندانی نمیتوان از آنها یاد کرد، اما از روکش های pfm  زیباترند.
 • احتمال chipphng به نسبت بالا.

قیمت روکش دندان سال 98

قیمت انواع روکش دندان در سال 98، در سطح تهران  از 500هزار تومان تا دو میلیون و پانصد هزار تومان متغیر بوده است.

قیمت روکش دندان سال 97

قیمت روکش دندان در سال ۹۷ باتوجه به افزایش چشمگیر قیمت ارز و افزایش بیسابقه ی قیمت مواد دندانی نسبت به سال ۹۶، افزایش داشته است. به طوری که در سطح تهران قیمت انواع روکش دندان از ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان مطرح بوده است.

قیمت روکش دندان سال 96

قیمت روکش دندان در اوایل سال ۹۶ ثابت بوده، ولی در اواخر سال به علت نوسانات بازار ارز، رشد فزاینده ای داشته است.

دکتر بهاره سپهریان

دندانپزشکی دنتیما

پرسش و پاسخ های مرتبط

 

مقالات مرتبط